Cigary a cigarky zblízka: Poznáte, aký je medzi nimi rozdiel?

Cigary a cigarky predstavujú významnú časť sortimentu každého dobrého smoke shopu. Predáva ich každý trafikant, sú bežne dostupné na beznínkach či recepciách hotelov, nepreberné množstvo týchto produktov dnes ponúka tiež internet. Je nám jasné, že skúsení nadšenci kvalitného, ale najmä uhladeného a kultivovaného fajčenia poznajú cigary aj cigarky viac než dobre. Naše porovnanie týchto celebrít tabakovej ríše je preto určené skôr novým alebo len nedávno prijatým členom fanklubu. Aj napriek tomu však dúfame, že dnešný článok bude zaujímavým čítaním pre každého – bez ohľadu na úroveň jeho poznania či dĺžku fajčiarskej praxe.

Cigary a cigarky na bielom pozadí

Začnime formálne a klasicky – poďme sa zoznámiť!

Pomenovanie cigara má pôvod v mayskom slove sikar, čo v preklade znamená fajčenie tabakových listov. Z tohto názvu sa neskôr odvodilo španielske označenie cigarro, od prvej polovice 18. storočia sa však s obľubou začal používať aj jeho anglický lexikálny derivát – cigar.
Termín cigarka pochádza zo španielskeho cigarillo, čo je cigareta. Zložený výraz cigarillo sa skladá z dvoch častí – cigarro (cigara) a illo (zdrobňujúca prípona). Môžeme teda povedať, že je to malá a tenká cigara.

Cigary a cigarky sa líšia v mnohých ohľadoch – TOTO sú 4 najväčšie rozdiely!

Veľkosť

Cigarka je dlhá približne 7 až 10cm (3-4 palce), jej priemer býva okolo 8mm (cca 1/3 palca) a obsahuje cirka 3-4 gramy tabaku. Pre porovnanie – štandardná cigareta má dĺžku obvykle 8cm, zhruba rovnaký priemer ako cigarka a je v nej asi 1 gram tabaku. Cigarky sú teda trochu väčšie ako cigarety, avšak omnoho menšie než cigary.

Cigarky na bielom pozadí

Veľkosť cigary vždy určujú dva rozmery. Dĺžka v palcoch (1 palec = 2,54cm) a priemer prstienka počítaný v 1/64 palca (0,0396cm). Takže cigara označená napríklad 6×38 je dlhá 6 x 2,54cm = 15,2cm a jej priemer je 38 x 0,0396 = 1,50cm. Dĺžka cigár sa pohybuje väčšinou od 11 do 23cm, priemer zas od 13 do 24mm.

Anatómia

Cigarky sa vyrábajú výlučne strojovo. Ich stavebným materiálom sú narezané kúsky tabakových listov, ktoré vznikli ako odpad pri produkcii prémiových cigár. Fakticky sa jedná o riadny cigarový tabak, ibaže upravený celkom nadrobno. V prípade cigariek ide teda o short fillery, ktoré horia pomerne rýchlo a vyššou teplotou než cigary. Cigarky nie sú zakrútené do krycieho listu, ich obal tvorí iba tabakovo-celulózová fólia. Niektoré cigarky sú opatrené filtrom, je to však viac-menej výnimka než pravidlo. Ak ho ale majú, ich dym sa dá pokojne inhalovať až do pľúc – cigarky sa vtedy používajú tak, ako bežné cigarety. Keď je cigarka bez filtra, ťahá sa iba do úst – bafká sa podobne, ako tradičná cigara.

Cigary na dreve - detail

Každá cigara sa skladá z hlavy, tela, päty, čiapočky a prstienka. Je tvorená kombináciou viacerých druhov navrstvených tabakových listov – volajú sa filler, binder a wrapper. Filler (náplň cigary) sa roluje z listov typu ligero (tmavý list z vrchnej časti rastliny), seco (svetlejší list zo strednej časti rastliny) a volado (najspodnejší list rastliny). Náplň sa balí do pevného a pružného viazacieho listu, ktorý sa nazýva binder. Celá cigara je zavinutá do krycieho listu, tzv. wrappera, na ktorý sa kladú tie najvyššie nároky. Tento list musí byť úplne dokonalý a bezchybný, preto je najdrahším segmentom celej cigary. Čo sa týka kvality, rozoznávame dva druhy cigár. Akostnejšiu skupinu tvoria vlhké cigary, prezývané tiež long fillery (dlhé plnivo), ktoré sa vyrábajú len ručne a z celých kusov tabakových listov. Nižšou triedou sú suché cigary, voláme ich aj short fillery (krátke plnivo). Svojou štruktúrou a spôsobom produkcie pripomínajú cigarky. Tiež sa vyhotovujú z narezaných zbytkov tabaku, ktorý sa nespotreboval pri výrobe už spomenutých bonitných long fillerov.

Cigarky v papierovom obale s filtrami na drevenom pozadí - detail

Dĺžka fajčenia

Z pohľadu trvania relácie môžeme cigarku s trochou nadhľadu označiť ako šprintéra, cigara je skôr špecialista na dlhé trate. Ako tomu rozumieť? Cigarka sa dĺžkou sedenia od cigarety veľmi nelíši, skôr vôbec. Čaká vás doslova pár minút dymu, rýchla dávka nikotínu a váš deň pokračuje ďalej svojím zaužívaným tempom. Cigarku v pohode zvládnete aj pri malom pive v snackbare či staničnom bufete, počas čakania na taxík či krátkej pauzy v práci – je absolútne časovo nenáročná.

Cigara je o inom, vyžaduje si čas, pokoj a priestor. Fajčenie cigary je o spomalení, premýšľaní, oddychu a relaxe. Intímne osvetlenie, tichá hudba v pozadí, dobrá kniha či chutný drink – to všetko k cigare rozhodne patrí. Pripravte sa na to, že dobrá cigara vám bez najmenšieho zaváhania dopraje zážitok trvajúci aj hodinu. Cigara proste dáva, ale aj potrebuje viac.

Cena

A sme pri peniazoch. Matematik by povedal, že konfrontácia ceny cigary a cigarky je obrovská nerovnica o dvoch známych s dychberúcim výsledkom. Presné čísla síce uviesť nevieme, no podľa hrubého odhadu si za cenu priemernej cigary dokážete kúpiť jedno celé, hoc aj 20 kusové balenie cigariek. Je to dané tým, že výrobné náklady cigariek sú v porovnaní s cigarami neporovnateľne nižšie. Čo už, dnes sa každé euro počíta …

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial