Humidor na cigary – ako správne skladovať cigary?

Elektronika sa etablovala pomaly vo všetkých životných oblastiach a ovplyvnila tým aj naše názory ku každodenným veciam. ABS, GPS, Airbags, Parktronic a iné elektronické automatické systémy v našich autách, programové vykurovacie zariadenia, práčky, hudobné a video zariadenia. Prečo by mal byť výnimkou cigarový humidor….?

Tak to teda nie! Humidor a v nej skladovaný poklad (cigary), si vyžaduje našu neustálu starostlivosť a pozornosť. Uskladnenie cigár, potretie vodou, alebo regulovanou tekutinou a ,,jednoducho zatvoriť“! – tým to však nie je ukončené. Nasledujúce vysvetlenia a odkazy Vám majú uľahčiť zaobchádzanie s humidorom.

Relatívna vlhkosť vzduchu pri 70% a izbová teplota 18 stupňov, predstavujú ideálne podmienky pre skladovanie cigár. Cigary sa relatívne rýchlo dokážu prispôsobiť vlhkosti v daných podmienkach. V príjemne hrejivej obývačke sa v priebehu niekoľkých týždňov, nesprávne skladovanie vypomstí. Príliš suché cigary možno už spoznať často na pokrčených a nahrubo zmenených vrchných listoch. Dohárajú rýchlejšie a horúcejšie. Ich príchuť je preto agresívne štipľavá. Ale aj veľká vlhkosť pôsobí na cigary negatívne. Robia ťažkosti pri poťahovaní, horia nepravidelne s čiernym popolom a chutia tiež nevyvážene.

S trošku skúsenosti môžete skontrolovať optimálny obsah vlhkosti cigary. A to takým spôsobom, že to horľavé miesto stlačíte krátko viackrát medzi palcami a ukazovákom. Ak horí cigara príliš tvrdo, tak cigara praská pod tlakom, alebo sa vrchný list natrhne, cigara ostane potom suchá. Ak sa neodpruží späť, ale reaguje na tlak spomalene, je to znak, že ostala pridlho skladovaná.

Použitie/Aplikácia Humidorov

Pred naplnením humidoru musíme dosiahnuť potrebnú vlhkosť, inak by sa mohlo stať, že by suché drevo pohltilo celú vlhkosť uložených cigár. Preto sa odporúča, aby sa šálka s vodou alebo namočená špongia, vložila na pár dní do prázdneho uzatvoreného humidoru. Iná možnosť, potrieť niekoľkokrát vnútornú plochu s vlhkou (nie mokrou!) a čistou handrou. Tu je vlhkomer, ktorý je súčasťou skoro každého humidoru, užitočný hlavne pre kontrolu, pretože iba s jeho pomocou sa dozvieme, kedy bol dosiahnutý správny stupeň vlhkosti.

Ale nemali by sme sa slepo spoľahnúť na údaj, tolerancia niekoľkých percent je skôr pravidlom. A keď vlhkomer neskontrolujeme pred jeho použitím, nemôže tak ukázať tie správne hodnoty. Kontrola je úplne ľahká. Vlhkomer zabalíme do vlhkej utierky a tento zväzok uložíme na jednu hodinu do igelitového vrecka. So skrutkovačom spravíme otvor na zadnej strane prístroja a ručičku posunieme na pozíciu medzi 95% a 100%. Teraz sa môže prístroj ustáliť na aktuálnu vlhkosť vzduchu. To ale platí len pre ručičkové vlhkomery, digitálne merače sa nemusia (nemôžu) kontrolovať.

Humidory, ktoré sú dostupné a odporúčané na trhu, sú vybavené vlhkosťou a taktiež si tú vlhkosť dokážu udržať. Regulácia teploty sa tu ale nevykonáva, ale vo vnútri humidoru prevláda rovnaká teplota ako v miestnosti. A preto pre nás príjemnej izbovej teplote v našich bytoch (vyššie ako 20 stupňov), je hodnota 70% relatívnej vlhkosti vzduchu nie veľmi dobrá. Ideálny stav si vyžaduje jeho schladenie na 17 až 18 stupňov. V záujme cigár je optimálnym miestom pre humidor najchladnejšie miesto v dome alebo v byte: pivnica, komora, spálňa. Je to ale práve tam, kde by sme tento humidor na cigary nechceli mať. Aspekt dekorácie a integrácie plní veľký význam pri bývaní, pretože podľa toho si môžeme vybrať ten správny výber humidoru, druh dreva, farby atď. Treba mať však na pamäti: ak máme humidor vytočený na priame slnko, vystúpi teplota vo vnútri škatule veľmi ľahko na hodnoty vyššie ako 30 stupňov. Ak to trvá denne aspoň pol hodiny, alebo tiež dlhšie je to práve ten prípad, ktorý môže mať fatálne následky: plesne, to znamená, ich výtrusy sa rozplynú všade do vzduchu. V obľube majú teplé, vlhké podmienky a platí to aj pre cigary. Preto naša rada znie, postaviť humidor na chladné miesto, minimálne aspoň na miesto, kam nedopadá slnečné žiarenie.

Mimochodom platí: netreba sa slepo orientovať na ,,magické číslo“ 70% vlhkosti vzduchu. Hodnoty 60% alebo niečo ešte navyše, sú štandardnými hodnotami a sú dostačujúce. Skúste v tomto prípade skôr dôverovať vášmu citu v prstoch, aby ste mohli stav vašich cigár kontrolovať pravidelne a pri nízkej vlhkosti, aby ste si dopomohli s destilovanou vodou, alebo pri vysokej vlhkosti iba otvoriť veko na dlhší čas, aby ste tú vlhkosť vyvážili.

Nakoniec ešte dobrá rada pre použitie cigarového puzdra. Puzdra z kože alebo z dreva odoberajú cigarám vlhkosť. Ak pred naplnením puzdro trošku potriete niečím vlhkým, cigary vydržia a ponúknu Vám pôžitok, na ktorý ste zvyknutí.

Zlhčovacie a regulovacie systémy

Ak chceme v humidore udržať konštantnú vlhkosť, sú mnohé humidory vybavené systémom vlhkosti. Spravidla sú tieto ploché umelé puzdrá dostupné rôzneho tvaru a veľkosti, sitkovité alebo mriežkovité s dierkami a naplnené sú sacím materiálom (dnes vo väčšine prípadov s Acrylpolymer-Granulátom.), ktoré sú zachytené buď magnetom, alebo s upínacou páskou na veku humidoru. Ďalej sú napustené s destilovanou vodou, ktorá sa v humidore odparí a tak sa vlhkosť vzduchu drží na želanom vysokom stupni. Pri klesajúcej vlhkosti naplníme zvlhčovač jednoducho opäť s destilovanou vodou.

Zaujímavou formou sú regulovateľné systémy. Tie sa naplnia so špeciálne zloženou tekutinou, ktorá udržuje vlhkosť v humidore na rovnakej úrovni dlhší čas. Tieto systémy môžu fungovať len vtedy, ak sa vytvorí potrebná vlhkosť cez opísané opatrenia. Aj tieto systémy musia byť z času na čas naplnené, výrobcovia pritom ponúkajú nové ,,Refill“ a tie dokážu upozorniť na to, kedy je ten správny čas pre doplnenie. Hore uvedené ,,jednoduchšie“ zvlhčovače môžu byť doplnené aj tekutinou pre reguláciu namiesto vody. Tieto systémy si však nevyžadujú potrebnú kontrolu nad obsahom humidora. Keď budete pravidelne otvárať humidor na kratší čas, čerstvý prívod vzduchu vám zabezpečí, že vaše cigary budú stále dobré a tak zabránite tomu, že vznikne stuchnutý zápach.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial