Tabak naprieč časom a kultúrami I – Americkí indiáni

Dnes už vieme, že užívanie tabaku v akejkoľvek forme je škodlivé pre ľudské zdravie. Na tabakové výrobky sú uvalené vysoké dane a ich produkcia, predaj a distribúcia je prísne regulovaná. Každý takýto výrobok musí byť označený kolkom a varovaním, že fajčenie, šnupanie a žutie tabaku je zdraviu škodlivé. Odkiaľ však vlastne tabak pochádza a ako sa časom menil jeho význam v rozličných kultúrach sveta? Pohodlne sa usaďte, napchajte si fajočku alebo si zapáľte obľúbenú cigaru a vydajte sa s nami na poučný výlet naprieč stáročiami a rôznymi kútami sveta.

V dávnych časoch zavládol na zemi veľký hladomor. Pôda odmietala plodiť a ľudia zomierali hladom. Vtedy sa Veľký duch nad ľuďmi zľutoval a zoslal na zem mladé dievča aby uzdravila zem a zachránila ľudstvo. Ako cestovala po svete, všade kde sa dievčina dotkla zeme pravou rukou, tam vyrástli zemiaky. Keď sa jej dotkla ľavou rukou, začala tam rásť kukurica. Potom sa unavené dievča posadilo a z miesta, kam si sadla začal rásť tabak.“ Legenda Indiánov z kmeňa Huron

Rastlina tabaku (Nicotiana tabacum) pôvodne rástla iba na území Ameriky.

indiani fajcia tabak dobova fotografia
Dobová fotografia, autor neznámy.

Tabak a náboženské rituály

Americkí domorodci verili, že tabak bol prvým darom od bohov, ktorí stvorili svet. Sušené tabakové listy odpradávna pálili a fajčili pri šamanistických rituáloch, aby tak pozmenili svoje vnímanie a vstúpili do tranzu, ktorý im umožňoval komunikovať s nehmotným svetom. Verili, že so stúpajúcim tabakovým dymom sa ich myšlienky a prosby dostávajú ku bohom a mocným duchom. Počas magických rituálov ho vo veľkých množstvách pálili v stanoch a chyžiach, ktoré boli vo výsledku celé zaplnené dymom. Zúčastnení takéhoto rituálu dym vdychovali a ten im poskytoval nielen pôžitok, ale aj silné vidiny a halucinácie.

Užívanie tabaku však nebolo len záležitosťou mágie. Indiáni si tabak veľmi cenili, používali ho ako platidlo a tiež ako mocný socializačný nástroj – dôležité stretnutia a vyjednávania nemohli prebehnúť bez požívania tohto cenného daru od bohov.

indian fajci fajku dobova fotografia
Dobová fotografia: Karl Moon, 1914.

Tabak žuli aj fajčili

Tabakové listy žuli, alebo ich fajčili cez jednoduché, vyrezávané fajky. Túto rastlinu dokonca používali aj ako liek na utlmenie bolesti, alebo v rôznych zmesiach – napríklad tabakom zmiešaným so šalviou liečili prechladnutie.

Fajčenie v Európe

Španielski a portugalskí námorníci sa po návrate zo svojich ciest zmienili, že domorodí obyvatelia ostrova, ktorý dnes nazývame Kuba, fajčili akési primitívne cigary – tabakové listy zabalené do listov banánovníka alebo palmových listov si vkladali do úst, zapálili ich a dym vdychovali. Títo domorodci rastlinu nazývali „tabacos“ alebo aj „tobagos“ – odtiaľ pochádza slovo tabak. Mnohí európski dobyvatelia si zo svojich ciest priniesli okrem zážitkov aj návyk v Európe neznámy – fajčenie.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial