Prečo sú kokosové uhliky do vodnej fajky lepšie ako rýchlozápalné uhlíky?

V dnešnej dobe sa všetko okolo nás rýchlo mení. Fajčenie nie je výnimkou. Vyhľadávame čoraz zdravšie spôsoby života a aj fajčenia. Zmenil sa dokonca spôsob ako fajčíme vodnú fajku. Dnes sa pozrieme bližšie na tému: prírodné – kokosové uhliky verzus rýchlozápalné uhlíky.

Pri fajčení vodnej fajky často zabúdame na kvalitu použitých uhlíkov. Pritom je to veľmi dôležitá súčasť, ktorá môže ovplyvniť kvalitu dymu, chuť, dobu fajčenia a čo je najdôležitejšie, naše zdravie. Sú mnohé dôvody prečo je použitie kokosových uhlíkov správnou cestou ako fajčiť vodnú fajku.

Kokosové uhliky v skratke

Pri výrobe sa kokosové vlákna pred vytvrdnutím spracúvajú na pastu. Kým je pasta mäkká sa uhlie stláča. Vďaka procesu stláčania kokosovej pasty sa zvyšuje hustota výsledného uhlíka. Uhlíky spracované touto metódou horia niekoľkonásobne dlhšiu dobu ako bežné uhlíky. Kokosové uhlíky sú výlučne organické, neobsahujú žiadne chemické prísady. Trvá síce o čosi dlhšie, kým sa rozpália, no pôžitok z vodnej fajky bude mnohonásobne dlhší. Vďaka prírodným látkam spôsobujú obrovský rozdiel v chuti v porovnaní s klasickým uhlíkom.

Samozápalné uhlíky radšej nie!

Pokiaľ často používate bežné rýchlozápalné uhlíky a myslíte si, že je vaše zdravie chránené, mýlite sa. Fajčenie samo o sebe nie je zdravé, to vieme všetci. Prečo si pridávať ďalší škodlivý faktor, pokiaľ máte k dispozícii zdravšiu formu? Museli ste si všimnúť, že samozápalné uhlíky ľahko zapálite. Práve vďaka tejto výhode sú samozápalné uhlíky škodlivé. Rýchlozápalné uhlíky obsahujú síru a benzén, ktorý je veľmi horľavý. Pri horení uvoľňujú oxid uhoľnatý a ďalšie škodlivé výpary. Vďaka tomu produkujú veľa dymu a zápachu. Pokiaľ stále používate bežné uhlíky, fajčíte viac uhlie ako samotný tabak. Chuť klasického uhlíku vie byť nepríjemná priam štipľavá.

Existuje dokonca prípad pacienta, hospitalizovaného pre závažnú otravu oxidom uhoľnatým. Tento milovník vodnej fajky používal drevené rýchlozápalné uhlie na dennej báze. Môže i nemusí to byť náhoda. Týmto vás však nechceme strašiť.

prírodné uhlie a vodná fajka so zapáleným uhlíkom a popolom v tanieriku

Plusy a mínusy uhlíkov

Kokosové uhlíky

+ Keďže neobsahujú urýchľovače, horia cca 60-120 minút.
+ Horia pri stabilnej teplote, čiže poskytujú rovnomernú teplotu po celý čas.
+ Šetria peniaze, pretože horia dlhšie. Spotrebujete tým pádom menej uhlíkov.
+ Vďaka prírodnému zloženiu nemajú rušivú chuť.
+ Sú najlepšou voľbou pre pravidelného fajčiara vodnej fajky.
+ Sú bezápachové, bezdymové a produkujú minimum popola.
+ Prírodné uhlíky majú rôzne tvary, môžete si zvoliť tvar ktorý vám najlepšie vyhovuje.
+ Odporúčajú sa hlavne, ak máte k dispozícii Heat Management System (HMS napr. Kaloud Lotus – slúži na reguláciu prísunu vzduchu, teda intenzity a dĺžky horenia).

– Na zapálenie prírodných kokosových uhlíkov budete potrebovať poriadny oheň – plynový sporák, rozpaľovač na uhlíky, horák…
– Rozpálenie prírodného uhlia trvá o cca 5-10 minút dlhšie ako samozápalného uhlia.

rozpálené uhliky

Rýchlozápalné uhlíky

+ Zapálite ich rýchlo a jednoducho obyčajným zapaľovačom.
+ Sú jednoduché na obsluhu a transport, ľahko si ich zoberiete na výlet.
+ Výmena vyhoretých uhlíkov za nové je rýchla.
+ Máte na výber z rôznych rozmerov. Väčšina z nich je vyrobená v rozmeroch 33, 40, 44 a 50 mm.

– Produkujú veľa zapáchajúceho dymu. Nie sú preto vhodnou voľbou na fajčenie v interiéri, alebo panelákových balkónoch.
– Produkujú viac popola.
– Majú výraznú arómu, nepriaznivo ovplyvňujú chuť shishe. Vďaka nej môže byť chuť štipľavá, nech máte akokoľvek kvalitný tabak do vodnej fajky.
– Urýchľovače, ktoré obsahujú, horia pri vyššej teplote ako prírodné uhlie, takže ich výdrž je približne 30 minút.

Vidíte, že rozdiely medzi týmito typmi uhlíkov sú rozhodujúce.

Je rušivé, keď vám uhlíky vyhoria v priebehu 30 minút a musíte ich vymeniť za nové. Fajčenie vodnej fajky má byť predsa relax. Prečo by ste mali každých pár minút pridávať uhlie, ak sa vám najlepšia možnosť ponúka sama? Tou je použitie len o pár euro drahších kokosových uhlíkov.

Zdroj: www.google.com, vlastná skúsenosť

Článok pre vás pripravila: Skepta

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial