Tipy pre čistenie fajky
Určite existuje mnoho iných príjemnejších činností, ako čistenie fajky. Ak však chcete zažiť skutočný pôžitok z fajčenia, musíte dbať na pravidelné čistenie a ošetrenie fajky. To ako sa fajka čistí, nestojí za reč, myslíte? Naopak! Pretože to, čo sa zjavuje občas na pultoch pri opravách fajky, tak za to sa môžeme občas aj hanbiť.
Začnime teda od konca, keď si vychutnávame v pokoji naplnenie fajky. Pahreba vyhasla, fajku si tak položíme bokom, až kým pomaly vychladne. Následne vezmeme náradie na čistenie fajky, aby sme vypratali zvyšky popola. Tupá lyžička je pre čistenie najlepším náradím. Najskôr to ostane len pri ľahkom premiešaní popola, pretože fajkovy tabak počas horenia nasal vlhkosť, ktorú je potrebné z hlavičky fajky odstrániť. Po polhodine tak môžeme fajku úplne vyprázdniť. Pri čistení fajky by sme nemali mať pri sebe nikoho známeho, pretože vyfajčená a vyprázdnená fajka vonia veľmi nepríjemne. Ak sme na cestách, stačí ak fajku po dofajčení poutierame s dvoma, troma čistiacimi prostriedkami a to hlavne kanálik v náustku a v nástavci.
Najlepšie bude ak odstránime z fajky hneď aj použité filtre, aby dechtovo-vlhký náklad neostal pridlho vo fajke. Často stlačia fajčiari po dofajčení tabaku čistič už do vyčistenej fajky, aby ho tam nechali so zahnutým koncom a fajku tak následne uložili do puzdra. Ak tento čistič doma opäť vyberieme, nemáme si čo vyčítať: nasaté bavlnené vlákna môžu dopomôcť k tomu, že fajka sa vo vnútri vysuší. Ak by sme ju nechali týmto spôsobom na dlhší čas zatlačenú, nemohla by fajka dostatočne dýchať a reagovať. Potrebuje prívod čistého vzduchu, aby sa mohli vlhké kondenzáty odpariť. Kto neustále natlačí fajku s nejakým čističom, ten riskuje, že sa drevo presýti kondenzátmi a tým premení svoju fajku z ktorej bude vychádzať smrad.
Pre dôkladné čistenie použijeme fajky, ktoré sme použili počas dňa a položíme ich na plachtu. Odkrútime náustky a vytiahneme zašpinený čistič von. S papierovým obrúskom sa vyčistia naše odtlačky úst a následne sa osuší čap. S jednoduchým alebo s viac zahnutým čističom (obrúskom), poutierame miesto pre filter v náustku. Rovnako pokračujeme s čistením ďalej hlboko do nástavca. Ak by vám nevystačili čistiace prostriedky určené pre fajky, stačí ak si vezmete poskladaný kúsok kuchynských papierových utierok. Následne vyčistíme ešte raz náustok s čistým čističom (nezabudnúť na miesto kam zahryznete do fajky), taktiež nezabudnúť na dymový kanálik nástavca. Tým je všetko spravené, náustky môžu byť opäť nasadené a fajky môžu byť odložené do stojana, alebo skrinky na odpočinok.
Kto si mimochodom myslí, že čistiacimi prostriedkami musíme šetriť, šetrí nesprávnym spôsobom. Fajka sa mu za to ľahko pomstí a to už hneď na ďalšej tabakovej náplni. Výber prostriedkov – či už z čistej bavlny alebo k dôslednému čisteniu, dodatočne s dobrou kefou – to sa už nechá na samotného fajčiara. Kónicky tvarované prostriedky sú dnes dostupné v každom obchode. Žiaľ hrubé konce kefy sa ťažko tisnú cez náustok. Tu musí postačiť len ten tenký koniec, pretože inak môže nastať hrozba, keďže pri čistení náustka použijeme aj tlak. Dnes rozšírené akrylové náustky sa môžu pod tlakom veľmi ľahko vo vnútri vylomiť a v ohnutých náustkoch sa zakliesnia príliš hrubé čistiace prostriedky a to tak pevne, že sa nedá s nimi pohnúť ani dopredu, ani dozadu. V obidvoch prípadoch by to znamenalo: oprava náustka –tá je odvrátiteľná.
Fajky na tabak s filtrom si vyžadujú dôslednú starostlivosť než fajky bez filtra. Čo treba zdôrazniť je dôležitosť pravidelného utierania, predovšetkým v nástavci. A kto si myslí, že nasadením filtra je o čistotu fajky postarané, ten je na veľkom omyle! Práve naopak, filter podporuje, že sa vlhkosť nahromadí v nástavci. Samozrejmosťou je po každom fajčení fajku usušiť. Kondenzačné fajky rýchlo strácajú regeneráciu a začínajú tak zle chutiť a nielen chutiť, ale aj nepríjemne smrdieť.
Pre skutočne dôkladné čistenie a kontrolu vašich fajok potrebujete ten správny návod. Náš PIPE CARE ošetrovací Set – obsahuje čistiacu tekutinu a dva vosky k lešteniu a ošetreniu pre správnu kontrolu.
PIPE CLEAN – uvoľňuje decht a kondenzáty vo fajkách. Jednoducho namočiť hrubý koniec čistiaceho prostriedku do tekutiny, potom čistiaci prostriedok natlačiť do kanála náustka a nástavca a otáčať ho sem a tam. Zopakovať to následne s čistým čistiacim prostriedkom a to až dovtedy, kým nevzniknú žiadne hnedé sfarbenia. Na záver pretrieť so suchým prostriedkom.
PIPE POLISH – slúži k obnoveniu lesku náustkov z ebonitu, akrylu alebo zo živice. S jemnou handrou (tričko alebo flanelom) naniesť leštiacu pastu na náustok a silno rozotrieť, následne s jemnou handrou ešte dodatočne preleštiť.
PIPE WAX – slúži k obnoveniu lesku hlavičiek fajky. S jemnou handričkou (tričko alebo flanel) naniesť voskovú emulziu na hlavičku fajky a silno rozotrieť, až kým bude handra úplne suchá. Po určitom čase s čistou handričkou dodatočne preleštiť.
PIPE Set – k lešteniu bol nami objavený, aby ste si mohli doma sami s pomocou domácej vŕtačky, udržiavať náustky a hlavičky vašich fajok stále v lesku. Časti tohto setu sme vždy v našej dielni otestovali – výsledky aj vás presvedčia a určite zvýšia pôžitok z fajčenia, pretože pri tomto procese používate aj oči.
Vŕtačka sa pripevní vodorovne so stojanom (dostupný v markete) na pevnom podklade. Na pravej strane sa umiestni skľučovadlo, ktoré má vyčnievať nad hranu stola. Následne sa na upínacom tŕni pevne zaskrutkuje leštiaci tanierik a vopchá sa do skľučovadla a pevne sa stiahne. Keď budete stáť pred strojom, otočte leštiaci tanier v smere vášho tela nadol – nikdy nie od tela . Leštiaca súprava obsahuje dve rôzne leštiace pasty v balvanovitom tvare a pre každú pastu vlastný leštiaci tanierik . Pred leštením použite tmavohnedú pastu. Zapnite vŕtačku (2500-300U/min. nepretržitej prevádzky a stlačte pastu proti rotujúcemu tanieriku. Dbajte ale na to, aby pasta dobre držala na tanieriku, a dbajte občas na to, aby ste trošku pasty stále priložili. Zapamätajte si: pasta leští a nie tanierik. Hojné nanesenie pasty znižuje aj trecie teplo, zabraňuje prihoreniu náustka a zvyšuje životnosť leštiacich tanierikov.
Vezmite si fajku pevne do oboch rúk a držte náustok pod neustálym točením s ľahkým tlakom nad rotujúcim tanierikom, a to tak, aby sa odstránilo zafarbenie a povlak na náustku. Pri leštení hlavičiek fajok postupujte rovnako – predovšetkým opatrne pri červenkastom alebo na tmavo sfarbenom dreve, s reguláciou počtu obrátok (pri mnohých vŕtačkách sú elektricky regulovateľné).
Pre vysoký lesk použite druhé sklo a vezmite si tu svetlú leštiacu pastu, postupujte rovnako ako to bolo opísané. V závere leštenia môžete počet otáčok znížiť, aby ste dosiahli ešte lepší lesk. Príslušenstvo pre správne voskové leštenie hlavičiek fajky nie je pribalené. Vyžaduje si v každom prípade ďalší leštiaci tanierik a k tomu tiež karnaubský vosk. ( vosk z palmy používaný na výrobu sviečok, pasty na parkety atď).
Pozornosť by ste mali z času na čas venovať aj uhlíkovým kôram, ktoré sa neustále tvoria v hlavičkách fajky. Ochraňujú drevo pred enormnou horúčosťou rozžeraveného tabaku – príliš hrubá by však tiež nemala byť. Ideálna hrúbka je 1-2mm, to platí všeobecne. Ak by predsa len bola hrubšia, nemôže drevo nasať do seba žiadnu vlhkosť. Mimochodom vznikajú v rámci rôzneho vedenia tepla a rozpínania počas fajčenia medzi karbónovou vrstvou a hlavičkovou stenou fajky veľké napätia a preto sa môže za každých okolností stať, že drevo hlavičky fajky môže spravidla vystreliť.
Pre odbúranie uhlíkových kôr existuje viacero prístrojov. Staré kuchynské alebo vreckové nožíky nie sú veľmi pre precíznu robotu tie správne. Naopak: ľahko nimi môžeme poškodiť vnútornú stenu hlavičky fajky. Odporučiť by sme vám chceli 4×4 Pipe Reamer.
Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.