Zapaľovače – Zippo alebo Clipper? Ako si vybrať?

Zapaľovače mnohí z nás vnímajú ako niečo bežné, samozrejmé, ako vec bežnej dennej potreby, doslova spotrebný tovar. Tí skúsenejší, ktorí sa vo svete zapaľovačov vyznajú len o kúsok viac, ako bežní užívatelia však vedia, že zapaľovač od svojho vzniku až doposiaľ prešiel dlhú cestu, kým nadobudol takú podobu, v akej ho poznáme dnes.

Vznik prvých klasických zapaľovačov sa datuje do obdobia prvej polovice dvadsiateho storočia. Prvé, ktoré sa zachovali dodnes, sú zberateľmi veľmi žiadané a držia si svoju cenu, ktorá im stále stúpa. Nepochybne najväčšiu zásluhu na vzniku a vývoji zapaľovača majú dvaja páni. Tým prvým je vynálezca George G. Blaisdell, ktorý si v roku 1936 nechal patentovať svoj prvý zapaľovač Zippo. Tým druhým je španielsky vynálezca Enrico Sardá, ktorému sa pripisujú zásluhy za výrobu prvého Clipper zapaľovača v roku 1959. Tieto dve najslávnejšie značky zapaľovačov vydržali na trhu až dodnes. Od tej doby prešli mnohými zmenami, vylepšeniami a zdokonalením, aby vyhovovali dnešnému modernému človeku.

Zippo alebo Clipper?

Zippo je nesmrteľnou legendou

Je neodškriepiteľným faktom, že obe tieto značky majú v dnešnej dobe neotrasiteľné miesto na trhu. Každá z nich má svojich priaznivcov, ktorí sa počítajú už na milióny. Jednoducho povedané, sú to legendy vo svete zapaľovačov.

Zippo je americká klasika, ikona, ktorú už s najväčšou pravdepodobnosťou žiadna iná značka neprekoná. Celokovový štýlový zapaľovač s príklopkou, ktorého charakteristický zvuk pripomínajúci cvaknutie pri jeho použití pozná snáď každý. Je použiteľný aj v nepriaznivých podmienkach a je odolný proti sfúknutiu vetrom, za čo vďačí svojej dômyselnej, ale jednoduchej komínovej konštrukcii horáka. O jeho kvalite svedčí aj výrobcom poskytovaná celoživotná záruka. Vedeli ste o tom, že každý jeden vyrobený kus má na spodnej strane vo forme kódu vyrazený svoj dátum výroby? S veľkou obľubou ho používali filmári v scénach, v ktorých bolo potrebné zachytiť a zvýrazniť výnimočnosť okamihu, čo mu prinieslo nesmrteľnosť. Na celom svete sa ho predali milióny kusov, pričom dopyt po ňom je stále rovnaký a neutícha.

zapaľovač zippo

Zapaľovače Zippo sa predávajú samostatne, ale aj v darčekových setoch a kazetách. Sú dostupné ako zapaľovače s benzínovou aj plynovou náplňou, zdobené gravírovaním, fotkou, alebo menom. Môžeme smelo konštatovať, že zapaľovače Zippo sú jednoznačne dobrou voľbou a plnohodnotne dotvárajú imidž ich majiteľa.

Clipper je vášeň pre mnohých zberateľov

Clipper zapaľovače sú identifikovateľné už na prvý pohľad. Upútajú svojim tvarom, vo väčšine prípadov majú úzky valcovitý tvar tela a charakteristický dizajn. Sú to plynom plnené zapaľovače. Telo zapaľovača je zdobené rôznymi motívmi, od decentných a vážnych až po ľahší umelecký štýl, fotografie, karikatúry a humorné prevedenia. Neustále vychádzajú v  nových a nových farebných kreatívnych prevedeniach, čo u širokej verejnosti zvyšuje ich obľúbenosť na trhu.

Čo sa týka potlače tela zapaľovača, pre potešenie zberateľov sú dostupné aj v mnohých sériách, pričom každá jedna z nich je venovaná inému tematickému okruhu. Väčšinou sa vyrábajú v plastovom prevedení, aj napriek tomu sú veľmi kvalitné. Každý jeden z nich možno zapáliť aj niekoľko tisíckrát. Pre náročnejšieho zákazníka sa predávajú aj v kovovom prevedení, kde vyvolávajú pocit vlastníctva luxusného zapaľovača, vo všeobecnosti však platí, že pri týchto zapaľovačoch stále dostanete za málo peňazí veľa muziky.

Ak sa pri kúpe zapaľovača rozhodnete pre Clipper, určite nebudete ľutovať.

Aké druhy zapaľovačov poznáme ?

V prvom rade sa všetky zapaľovače delia do niekoľkých základných skupín podľa toho, na aký účel boli vyrobené, resp. v ktorej oblasti sa v bežnom živote využívajú. Na základe toho poznáme zapaľovače cigaretové, fajkové zapaľovače či cigarové, ktoré sa používajú pre osobnú potrebu zákazníka. Nasledujú zapaľovače kuchynské, krbové či grilové, tieto sa využívajú hlavne v domácnostiach. Podľa druhu náplne sa delia na benzínové, alebo plynové. Osobitnou skupinou sú zapaľovače piezoelektrické, sú najmodernejšie, tieto fungujú bez použitia elektrického prúdu, batérií, kamienkov, či dobíjania a majú neobmedzenú životnosť. Každý z vyššie spomenutých zapaľovačov plní svoj účel v inej oblasti svojho využitia.

zapaľovač clipper

Príslušenstvo k zapaľovačom – povinná výbava

Benzínové a plynové zapaľovače potrebujú k tomu, aby fungovali, prislúchajúcu náplň, ktorá slúži ako zdroj horenia. Na trhu je dostupný plyn do zapaľovačov, jedná sa o kvalitný a úplne čistý syntetický izobután, ktorý sa vyznačuje dokonalým horením a nízkou tepelnou rozťažnosťou. Benzín do zapaľovačov musí spĺňať prísne kritériá kvality, používa sa upravený a čistý technický benzín, ktorý je všeobecne použiteľný do všetkých zariadení vyžadujúcich tento druh náplne. Oba druhy náplní do zapaľovačov je možné zakúpiť v rôznych objemoch balenia podľa toho, ako často potrebujete svoj zapaľovač dopĺňať. Jedno malé upozornenie – benzínové zapaľovače sa z hľadiska bezpečnosti predávajú nenaplnené, prázdne, pričom po zakúpení pred ich prvým použitím je potrebné ich najskôr naplniť.

Rada na záver

Je už len na Vás, pre aký druh, alebo značku zapaľovača sa rozhodnete pri jeho kúpe. Musíte však brať na zreteľ to, že nie každý zapaľovač sa hodí na všetky príležitosti, pričom je potrebné zvažovať hlavne účel, ktorý má pre Vás plniť. Asi by ste sa nevyhli veľavravným pohľadom okolia, keby ste si v nóbl obleku či róbe na cigarovom, šachovom či kartárskom večierku pripálili jednorazovým plastovým zapaľovačom s logom blízkeho hypermarketu či poisťovne. Asi viete, o čom hovorím.

Ani s cenou si hlavu lámať nemusíte, kúpou zapaľovača Vašu peňaženku určite nezarmútite. Zapaľovače sú v dnešnej dobe k dostaniu už za pár drobných, ak si ale trošičku priplatíte, za niekoľko desiatok eur už môžete kúpiť kvalitný a reprezentatívny kúsok, za ktorý sa v žiadnej spoločnosti určite nebudete musieť hanbiť.

V dnešnej dobe sa vzhľadom k veľkému výberu a ponuke, týkajúcich sa druhu, kvality a ceny, môže zapaľovač stať vhodným doplnkom Vašej osobnosti, výrazovým prostriedkom, ktorým neverbálnou komunikáciou vysielate o sebe signál svojmu okoliu.

Tak nech je ten Váš signál silný a kvalitný!

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial