Fajčenie cigár podľa etikety – ako to robia profesionáli?

Fajčenie cigár podľa etikety sa očakáva najmä v cigarových kluboch, baroch či puboch, kde sa sústreďujú skutoční znalci a majstri tohto odvetvia. Základné pravidlá by mal však poznať každý – hoci len príležitostný fajčiar cigary. Znalosť elementárnych zásad je dôležitá preto, aby ste si niekde v spoločnosti cigarových veličín neurobili hanbu na tri zimy. Verte mi, nič príjemné to nie je. Chcete fajčiť cigaru ako profesionál? Ukážem vám, ako na to!

Cigaru? Jedine od overeného predajcu!

Zvažujete kúpu cigary od miestneho trhovníka, alebo z pochybného internetového obchodu – lebo cena? Zabudnite! Každý kvalitný smokeshop vám ponúkne skvelú cigaru už od pár eur – jeho spoľahlivosť zistíte z recenzií zákazníkov. Kúpou cigary pochybnej kvality a pôvodu riskujete poškodenie vlastného zdravia.

Orezanie cigary je “in“ – neverte akčným hrdinom!

Áno, odhryznutie špičky cigary je veľmi efektné – ale iba vo filme. V skutočnosti vám to pri fajčení spôsobí len ústa plné namrveného tabaku. Skutoční gentlemani používajú na orezanie cigary niečo lepšie – orezávače cigár. Ich výber na trhu je široký, určite si aj vy nájdete ten svoj. Tieto malé gilotínky dokonale splnia svoje poslanie – kvalita fajčenia sa ich použitím posúva do vyššieho levelu.

Zapaľovač? Potrebujete cigarový!

Na zapaľovanie cigár nikdy nepoužívajte benzínový zapaľovač, alebo voskovú sviečku. Pachuť, ktorú dodajú cigare, ľahko pokazí celý váš zážitok z fajčenia. Použite radšej cigarové zapaľovače s izobutánovou náplňou – horia čisto, bez dymu a zápachu, riziko skazenia chuti vašej cigary je nulové. Cigaru zapaľujte pomaly – nad špičkou plameňa ju otáčajte, aby sa rozhorela rovnomerne. Pri zapaľovaní ju držte v ruke – nie v ústach!

Popol z cigary nechajte voľne sám opadnúť v ten správny čas.

Odklepať cigaru je neprípustné!

Cigaru nikdy neodklepávajte – popol z jej konca v správnej chvíli sám odpadne. Že prečo? Popol cigaru ochladzuje, funguje ako dômyselný chladič – bráni jej prehriatiu a následnému zhorknutiu, či vzniku nepríjemne štipľavej chuti. Keď má popol predsa len problém odpadnúť, toleruje sa maximálne jemný dotyk o vnútro popolníka.

Nehaste nasilu – cigara dohorí sama!

Nedofajčený kus cigary nikdy nehaste nasilu! Položte ho voľne do stredu popolníka, kde samovoľne zhasne, alebo za chvíľku úplne celý zhorí. Jeho zadusením by ste okolo seba vytvorili veľmi nepríjemne páchnuci dym, za čo by vám vaši prísediaci venovali minimálne pár ostrých pohľadov. Cigaru sa odporúča odložiť do popolníka po vyfajčení približne 3/4-ín jej dĺžky – potom už začína štípať, horknúť a páliť.

Nešlukujte – cigara nie je cigareta!

Cigarový tabak je silnejší, ako cigaretový – nikdy ho nešlukujte! Dym z cigary potiahnite len do úst, vychutnajte si ho na jazyku a následne ho vyfúknite. Ak chcete byť efektnejší – môžete ho vypustiť aj nosom. Jeho inhaláciou do pľúc riskujete silné bolesti hlavy a celkovú nevoľnosť. Fajčite pomaly, rozvážne a jemne – cigara neobľubuje silný ťah, ale slabé bafkanie.

Zhasla vám? Nevadí, znova ju zapáľte!

Zhasnutie cigary počas fajčenia nie je žiadnym faux pas, pri pomalom fajčení sa to stáva dosť často. Zo zhasnutej cigary jemne odklepnite popol a vyfúknite z nej zvyšky dymu. Potom ju znova zapáľte, alebo si ju spokojne odložte na neskôr. Najdlhšie však na 24 hodín – takáto cigara rýchlo stráca chuť a kvalitu.

Chcete byť za dámu? Cigara vám nepokazí renomé!

Fajčenie cigár už dávno nie je len záležitosťou silnejšieho pohlavia. Svedčí o tom fakt, že ich kúzlu už podľahlo veľa slávnych žien, ktorých imidž je ich pracovným nástrojom. Láskou k cigarám sa netají Madonna, Claudia Schiffer, Demi Moore, či Linda Evangelista. Keď môžu ony – môžete aj vy! A to úplne bez obáv, verte mi. Emancipácia v tomto smere už dosiahla svoje – cigara v ženských rukách nie je nič výnimočné. Spoločnosť Habanos S.A. vyrába dokonca cigaru Julieta, určenú vyslovene ženám – je rozmerovo menšia, lahodnejšia a jemnejšia.

Očakávate od cigár kvalitu? Musíte ich hýčkať!

Jedno je isté – nikto netúži fajčiť zlú cigaru. Vy asi tiež nebudete výnimkou. Na uskladnenie svojich cigár potrebujete cédrový humidor, ktorý dokáže udržať ich kvalitu aj niekoľko rokov. Čím lepší humidor – tým fajnovejšia cigara. Ak sa chystáte do spoločnosti, na prenášanie cigár použite výlučne puzdro na cigary, ktoré ich dokonale ochráni pred neželanými vonkajšími vplyvmi. V predaji sú aj naozaj luxusné kúsky, ktorými si svoj kredit medzi priateľmi len nabijete.

Fajčenie cigár podľa etikety – zlatá rada na záver!

Cigaru nikdy (!) nefajčite v časovej tiesni. Nezapaľujte si ju pri čakaní na taxík či autobus, počas krátkej pauzy v práci, ani cez reklamnú prestávku večerného filmu. Nefajčite ju ani pri chôdzi, či iných pohybových aktivitách – je to riadna rana pod pás cigarovej etikete! Cigara potrebuje čas, priestor a pohodu – len tak vám poskytne úplne všetko, čo dokáže. Teraz, keď už máte etiketu fajčenia cigary v malíčku, smelo ukážte všetkým, ako sa to robí!

Článok pre vás pripravil Vojtech

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial