Keď cigarety slim boli ilegálne a fajčiarky prostitútky

V dnešnej dobe, ktorá je otvorená fajčiarskym priestorom v rôznych reštauráciách a podnikoch je ťažko predstaviť si časy, kedy fajčenie nebolo tak úplne legálne. Nehovoriac o tom, že predaj cigariet ženám bol striktne zakázaný. Tabak bol niečo, čo si nemohol dovoliť každý. Bolo to hlavne kvôli rôznym zákonom a iným spoločenským stigmám, ktoré ovplyvňovali celú spoločnosť.

Cigarety slim ako prejav sexuálnej deviácie

V 20. storočí nebolo zvláštnosťou spájať ženy, ktoré fajčili tabak s prostitúciou. Žena, ktorá si zapálila tabak na ulici pred mužom dávala najavo, čo chce aby nasledovalo. Okrem prejavu sexuálnej deviácie, s ktorým sa fajčenie spájalo, bola na každom kroku odsudzovaná spoločnosťou.

Predaj cigariet nežnému pohlaviu bol teda striktne zakázaný, a preto si mnoho žien nechávalo doviezť cigarety domov a fajčili potajme. Bolo už len na ich manželoch, či im to prekážalo, alebo nie.

Veľký prevrat: predaj cigariet narástol

Po dlhých rokoch hanobenia žien, ktoré si rady vychutnávali tabak, prišla veľká revolúcia. Všetko sa to začalo v roku 1917, kedy americká tabaková spoločnosť prišla s kampaňou, ktorá bola určená hlavne pre ženy. Súčasťou tejto kampane bol plagát, ktorý presadzoval názor, že fajčením môžu ženy schudnúť. O niekoľko rokov na to, známa spoločnosť Lucky Strike začala používať fotografie slávnych žien na všetky svoje propagačné plagáty.

žena fajčiaca cigaretu

Nezabudnuteľný je aj veľkonočný pochod, ktorý sa každoročne koná v New Yorku, kedy Edward Bernays spustil kampaň, už pre spomínanú spoločnosť Lucky Strike. Na tomto pochode sa objavilo niekoľko žien s cigaretami, čo viedlo takmer k úplnému odbúraniu predsudkov voči ženám, ktoré obľubujú tabak. Po tomto pochode taktiež narástol predaj cigariet vyše o 300%. Čo však nie je až také prekvapenie, nakoľko veľa spoločností, ktoré v tých časoch ponúkali tabak prehlasovali, že fajčenie lieči bolesť hrdla a taktiež rieši dýchacie problémy.

Cigarety slim na trhu

Po veľkom prevrate, prišli na trh cigarety slim. Mali byť určené hlavne ženám, pretože vyzerali elegantne a boli o čosi slabšie. V tejto fáze sa predaj cigariet stal úplne legálnym pre všetkých. To znamená tak pre ženy, ako aj pre mužov.

Z hanby, ktorú kedysi tabak predstavoval sa stal trend, ba dokonca životný štýl.

Veď kto si vie v súčasnosti predstaviť Audrey Hepburn bez jej slávnej dlhej cigarety na paličke?

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial