Fajčenie lieči! 4 zdravotné benefity fajčenia o ktorých vám nikto nechce povedať!

Fajčenie je už pomerne dlho považované za odporný zlozvyk, ktorý môže spôsobovať veľké množstvo zdravotných problémov, vrátane zákerných chorôb ako je rakovina. Avšak napriek tomu, že je táto jeho povesť absolútne opodstatnená, netreba zabúdať na to, že každá minca má dve strany. Sú prípady kedy aj fajčenie môže mať pozitívny dopad na život. A aj keď sa kvôli týmto benefitom rozhodne neoplatí s fajčením začínať, ak už fajčiarom ste, tak sa možno týkajú aj vás.

Fajčiari sú chránení pred Parkinsonom

Fajčiari majú podľa výskumníkov z Harvardu menšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby ako nefajčiari. Ich štúdia z roku 2010 dokázala, že Parkinson sa záhadným spôsobom vyhýba ľuďom, ktorí boli dlhodobo závislí na nikotíne. Pri ľuďoch, ktorí fajčili viac ako 40 rokov je pravdepodobnosť vzniku Parkinsona až o 46% nižšia ako u ostatných. Aký je na toto dôvod sa zatiaľ zistiť nepodarilo, ale ešte stále v tejto oblasti prebieha výskum. Žeby Parkinsonovi prekážal cigaretový smrad?

Mladá žena v ružovom kabáte a vzorovanej baretke fajčí cigaretu

Nikotín proti obezite

Nikotín je konkrétna látka na ktorej sú fajčiari závislí a zároveň je to látka, ktorá predstavuje pre telo v rámci fajčenia najmenšiu hrozbu. Vedci (tentokrát z univerzity Yale) prišli na to, že nikotín pôsobí na časť mozgu, ktorá sa volá hypotalamus a tá telu povie, že nemá chuť na jedlo. Vďaka čomu je pri fajčiaroch menšia pravdepodobnosť prejedania sa a teda vzniku obezity.

Cigarety vám môžu zachrániť kĺby

Cigarety majú mať podľa vedcov vplyv aj na to, či budete potrebovať vymeniť kolenný kĺb. Okrem už spomínanej obezity, ktorá môže kĺby zaťažiť, totiž podľa vedcov väčšina fajčiarov nie je športovo založených a preto je menšia pravdepodobnosť, že si napríklad pri behu opotrebujú kolenný kĺb, ktorý potom treba vymeniť alebo liečiť.

Detailná fotografia horiacej cigarety v ruke mladej ženy, detail spodnej časti tváre z profilu

Tabak a psychické poruchy

Tabak, resp. opäť nikotín, má často priaznivý vplyv na ľudí so psychickými poruchami. Síce v ojedinelých prípadoch môže byť spúšťačom niektorých mentálnych chorôb, poväčšinou platí, že má antipsychotické účinky. Ľuďom s takýmto problémom pomáha sa upokojiť, lepšie znášať psychotické epizódy ale aj každodenný život, ale pomôcť môže aj so sústredením.

Fajčenie má ďalšie benefity

Okrem týchto štyroch má fajčenie aj iné viac či menej šokujúce benefity, ako napríklad to, že pacienti po srdcovom infarkte mávajú štatisticky nižšiu úmrtnosť ak fajčia. Avšak to platí až po prvom prekonanom infarkte, ku ktorému sa celkom pravdepodobne pôvodne prefajčili. Tiež môže nikotín pomôcť pri hyperventilácii v tehotenstve, alebo dokonca môže znížiť riziko rakoviny prsníka. Avšak tieto veci už sú naozaj relatívne otázne, neprebehol zatiaľ dostatočný výskum na túto tému a hlavne v žiadnom prípade sa kvôli tomu neoplatí vo fajčení pokračovať a už vôbec nie s ním začínať.

Článok pre vás pripravila Sheena

Sheena Monika

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial