Cigary a whisky

Cigary kontra luxusný alkohol, krásne ženy kontra rýchle autá, víno kontra syr. Kapitola neprebádaných ciest a následných objavov patrí k neodmysliteľnej súčasti ľudskej povahy. Skombinovať dokonalý pár, ako je napríklad šampus s kaviárom, je doslova pôžitkársky spoločenský prínos. Jedným z takých pôžitkov je kombinácia kvalitných cigár a dobrej whisky. Ale kde začať?

Aby sa intenzívne profily chutí hnedých destilátov a tabaku príliš nemiešali, čo by mohlo narušiť vaše gusto, klaďte dôraz na vychutnávanie. Nekombinujte hneď, počkajte si a whisky koštujte neskôr. Základné odporúčané pravidlo je párovanie výraznej chuti cigary s výraznou chuťou whisky a ich protipól sú jemné cigary a ľahká whisky. Variácií je nespočetné množstvo a vo veľa prípadoch platí aj to, že protiklady sa priťahujú.

Tip: hnedé liehoviny pri párovaní s cigarami jednoznačne vynikajú.

Bourbon a cigary

Najuniverzálnejší nápoj k cigarám je zrejme bourbon. Typické príchute tohto lahodného moku príjemne obohatia dym aj pri jemnejším druhoch tabaku. Kombinácia bourbonu a cigár je základný stavebný prvok vášho objavovania.

Cigary whisky a rum
Cigary whisky a rum

Írska whisky

Jemná, miešaná chuť tohto nápoja sa dobre kombinuje s ľahkými, až stredne silnými cigarami. Tabak s ovocným nádychom, alebo príchuťou sú k tento whisky skvelou voľbou.

Kanadská whisky

Keďže tento druh whisky býva priam stereotypne jemný, až hladký, predpokladom ku spárovaniu sú cigary jemnej chuti. Pre zmenu máte skvelú príležitosť vyskúšať protiklad a radšej zvoliť výraznejšie tabaky. Napríklad kožené tóny cigár príjemne korešpondujú s náznakmi vanilky, ktoré bývajú pre kanadské whisky typické.

Škótska whisky

Charakteristická vlastnosť škótskej whisky je dymová chuť, pri ktorej by mohli jemnejšie druhy cigár výrazne zaniknúť. V tomto prípade bude vhodnejšie siahnuť po výraznom a silnom druhu tabaku.

Cigary whisky a rum
Cigary whisky a rum

Cigary a rum

Kubánske cigary a ich synergia s rumom je viac, než zjavná. Biely rum nechajte na miešanie drinkov, pretože hnedý rum si zaslúži obohatenie dymom. Rum je v tomto smere pomerne univerzálny, ale svojou sladkosťou priam „vyhladí“ drsné okraje ťažkého dymu, čím zvýrazní zemité a kožené tóny cigár.

Paleta chutí cigár, ako aj whisky je skutočne široká a rozmanitá. Preto sa len ťažko určuje ideálna kombinácia, no tieto základné pokyny vám pomôžu vytvoriť si akýsi odrazový mostík dobrodružstva, ktoré vás môže zamestnať aj na celý život. Pošlite tento článok svojim známym, môže ich naladiť na novú vlnu experimentovania.

Článok pre vás pripravil: Tibor Kabatt

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial