Kubánske cigary: Zopár zaujímavostí na čítanie pri poobednej káve

Nie je žiadnou novinkou, že si väčšina ľudí pod slovom cigary vybaví tie z Kuby. Kubánske cigary sú slávne najmä svojou špecifickou príchuťou. Majú totiž stredne silnú až silnú chuť s kávovými, medovými a zemitými podtónmi. V tomto článku sa pozrieme na zopár zaujímavých faktov o lahodnej pochúťke z amerického stredomoria.

Cigary ako módny doplnok v 16. storočí

Keď Christopher Columbus pricestoval na Kubu v roku 1492, miestni si ho získali svojim pre Columbusa doposiaľ nepoznaným zvykom. Fajčením cigár. Neskôr Columbus priniesol tento trend aj do Európy. V 16. storočí boli cigary dokonca tak slávne, že sa považovali za nevyhnutný módny doplnok. Len ťažko by ste našli niekoho, kto po nich netúžil.

Továrne na cigary mali vlastných “čitateľov”

To, že sú pravé kubánske cigary vyrábané ručne pre milovníkov tabakových špecialít asi nie je žiadnou novinkou. Vedeli ste však, že tieto továrne mali v minulosti vlastných čitateľov? Tí zamestnancom spríjemňovali pracovnú dobu čítaním. Napríklad miestnej tlače.

Táto tradícia v niektorých továrňach stále pretrváva. Väčšinou však nie v podobe vlastného čitateľa, ale rádia.

Ručne rolované kubánske cigary

Kubánske cigary majú aj svojich silných súperov

A to znamená, že už dlho nebudú na prvej priečke vo svetovom rebríčku. Experti hovoria, že tvrdenie “Kubánske cigary sú tie najlepšie” už nie je úplne pravdivé. Ukázalo sa, že prvotriedne cigary pochádzajú aj z krajín ako Honduras či Dominikánska republika.

Cigary rolujú vysoko zruční pracovníci

Rolovať cigary nemôže len tak hocikto. Chce to poriadnu prax. A možno aj talent. V španielsku majú títo pracovníci aj vlastné pomenovanie: Torcedor. Skúsený Torcedor dokáže za deň zrolovať viac ako 200 cigár.

Kubánske cigary ručne rolované

Pravé kubánske cigary majú aj svoju cenu

Ak si myslíte, že cigary, ktoré ste v miestnej trafike kúpili za 3 eurá, sú kvalitné, mýlite sa. To dá rozum, že pravé kubánske cigary nebudú lacná záležitosť. Ak chcete zažiť skutočný pôžitok z fajčenia kubánskych cigár, zaplatíte približne 20 eur za kus.

Ak ste teda milovníkom tabakových špecialít, mali by ste aspoň raz za život vyskúšať cigaru, ktorej korene siahajú do amerického stredomoria. Uvidíte, že táto malá investícia na fajčenie cigár vám prinesie veľký úžitok. Minimálne pre vaše chuťové kanáliky.

 

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial