Cigary verzus fajky na tabak! Aké sú najväčšie odlišnosti týchto dvoch strhujúcich vášní?

Cigary verzus fajky na tabak. Pre bežného laika téma na zamyslenie trvajúce maximálne päť minút, pre skúseného milovníka tabakového dymu zas námet na niekoľkohodinovú prednášku. Porovnávanie fajčenia cigár a fajok na tabak bolo už mnohokrát predmetom diskusií ich fanúšikov na rôznych fórach alebo obsahom článkov či recenzií na stránkach venovaných ich oddaným nadšencom.

Cigary a fajky na tabak sú hneď po bežných cigaretách najčastejšou dymovou formou užívania tabaku. Fajčenie cigariet by sme mohli definovať ako tzv. tabakový fast food. V podstate je to len rýchla cesta, ktorou si fajčiar doplní hladinu nikotínu v krvi, čím sa vyhne neželaným abstinenčným príznakom. Cigaretu zvládne počas krátkej pauzy v práci, mínusovom mraze doma na balkóne alebo aj niekde v meste pri čakaní na zastávke MHD.

Fajčenie cigár a fajok na tabak je zas o spomalení tempa, dokonalom precítení atmosféry a ideálnom vychutnaní zážitku, premýšľaní, relaxe a oddychu. Cigary a fajky sú v tomto smere bezpochyby o pekných pár levelov vyššie. Zabudnime teda na cigarety a skúsme si vzájomne trošku porovnať cigaru a klasickú fajku na tabak.

Horiaca cigara značky Cohiba položená na humidore

Cigary verzus fajky na tabak z aspektu príslušenstva? Toto všetko budete nevyhnutne potrebovať!

Cigary
Aby ste si vedeli užiť skutočne všetko, čo cigara dokáže ponúknuť, musíte si k nej zabezpečiť aj istú povinnú výbavu. Čo tým máme na mysli? V prvom rade je žiaduca naozaj dobrá a kvalitná cigara – jej výber je vecou gusta každého fajčiara. Okrem nej by to mal byť čo najlepší orezávač na cigary – odporúčame zvoliť dvojčepeľový, je spoľahlivejší. Tiež sa nezaobídete bez humidora – skrinky z cédrového dreva obsahujúcej vlhkomer a zvlhčovač, ktorá je určená na dlhodobé a bezpečné skladovanie cigár.

Na ich prípadné prenášanie spoľahlivo poslúži puzdro na cigary, zíde sa však aj špeciálny cigarový zapaľovač a cigarový popolník. Ako vidíte, vôbec toho nie je málo. Vo všeobecnosti sa fajčenie cigár považuje za najdrahší spôsob užívania tabaku – neplatí to však stále. Všetko záleží od značky, druhu, typu a ceny cigary. Svoje nároky si viete prispôsobiť finančným možnostiam – ideálne je rozhodnúť sa pre cestu rozumného kompromisu. Váš rozpočet to môže napokon v pohode zvládnuť aj bez väčšej ujmy či nepríjemnej “havárie“.

Briarová fajka na tabak položená na kôpke fajkového tabaku, fajkový príbor a zápalky na drevenom stole

Fajky na tabak
Každá fajka na tabak si pýta fajkový príbor – trojdielny nástroj určenú na jej údržbu, ktorý obsahuje tyčinku, lyžičku a dusítko. Nutné je aj vrecko na tabak, fajkové čistiace prostriedky (fajkové kefky a fajkové tyčinky), ale aj fajková kozmetika (fajkový vosk či fajková leštiaca pasta). Veľmi dôležitý je fajkový výstružník (na úpravu karbónovej vrstvy tabakovej komory), fajkový zapaľovač s bočným vývodom plameňa a fajkový popolník s korkovým klobúčikom na vyklepávanie popola. Nesmieme zabudnúť na fajkové filtre, fajkové chladiče či fajkový stojan, v ktorom budú vaše krásavice schnúť a oddychovať. Celkom slušný zoznam, čo poviete?

Cigary verzus fajky z pohľadu tabaku! Poznáte rozdiel?

Cigary
Každá cigara je zložená z viacerých vrstiev zvinutých tabakových listov. Producent cigary už počas výrobného procesu sám vopred určuje jej výsledný tvar, chuť a silu. Predajcovi v obchode potom už len prednesiete svoje požiadavky a on vám do ruky podá hotový výrobok, ktorý do bodky spĺňa vaše kritériá. Najkvalitnejšie kubánske cigary sú spracované tak, aby sa ich chuť počas fajčenia menila. Záleží na tom, či tabak práve horí pri päte, strede či blízko hlavy cigary. Spolu s chuťou sa mení aj aróma, ktorá je v rôznych častiach zapálenej cigary tiež odlišná. Táto vlastnosť odlišuje tie najakostnejšie cigary od bežného priemeru.

Horiaca cigara značky položená na poháre s ľadom a whisky

Fajky na tabak
Fajka na tabak ponúka od začiatku až po koniec fajčenia rovnaký – konštantný chuťový zážitok. Čo to znamená? Chuť dymu je počas celej doby fajčenia homológna – stála a nemenná. Pôžitok fajkára závisí od viacerých faktorov. Je to kvalita tabakovej zmesi, správnosť zapálenia fajky a spôsob jej plnenia, ale i fajčiarov ťah – od jeho intenzity závisí horenie tabaku či prípadné prehrievanie fajky.

Na výber máte z rôznych druhov tabaku, ktoré sa navzájom diferencujú v mnohých ohľadoch. Veľmi známa je Virginia, ktorá je asi najrozšírenejším druhom tabaku. Mimoriadne žiadaný je tiež Burley, ktorý viacerí fajčiari považujú za najlepší zo všetkých. Populárny je aj Cavendish, ktorý je zmesou Virginie a Burley, nemenej obľúbená je aj silná a korenistá Latakia či sladkastý a aromatický Oriental. Často používaným je Dark Fire Cured s výraznou dymovou chuťou alebo vynikajúci – po ovocí voňajúci Perique.

Dve briarové fajky položené na kôpke tabaku

Podstatný a kľúčový je aj rez tabaku. Fajčiari istotne poznajú loose cut – kyprý a vzdušný tabak, ktorý dobre a rýchlo horí, flake – tabak lisovaný pod tlakom a následne rezaný na plátky, cross cut – tabakový granulát pozostávajúci z drobných štvorčekov, spun cut – ručne spracované a zmotané tenké tabakové povrazce, ribbon cut – tabakový list narezaný na dlhé a tenké plátky alebo často vyhľadávaný mixtures, ktorý je zmesou a kombináciou viacerých rezov tabaku.

Cigary verzus fajky na tabak – záverečné resumé!

Účelom nášho článku vôbec nie je zisťovať, ktorá z dvoch spomenutých foriem užívania tabaku je lepšia alebo horšia – to by snáď ani nešlo. Cieľom je skôr fajčenie cigár a fajok na tabak porovnať a poukázať na ich rozdielnosť. Ako cigary, tak aj fajky na tabak majú vo svete milióny svojich skalných, ktorí na objekt svojej vášne nedajú za žiadnu cenu dopustiť. Spoločným menovateľom týchto dvoch táborov však stále zostáva ich nekonečná a bezhraničná láska k tabaku a jeho lahodnému dymu. A to je najhlavnejšie!

Článok pre vás pripravil Vojtech

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial