Fajky na tabak Savinelli – nadčasová klasika zaručene rozbúcha srdce každého fajnšmekra!

Fajky na tabak Savinelli sú dôkazom, že Apeninský polostrov nie je len rodiskom kvalitného futbalu, delikátneho vína, pizze či majstrovskej hudby. Vedeli ste, že rodinná firma Savinelli sa o spokojnosť nadšencov chladného dymu doma i v zahraničí stará už takmer 150 rokov? Je už tradíciou, že v dielňach talianskych majstrov sa každoročne vyrobí a do celého sveta vyvezie kvantum prvotriednych a brilantne spracovaných fajok na tabak. Počas svojej existencie si značka Savinelli vybudovala v konkurenčnom prostredí medzinárodného trhu s fajčiarskymi potrebami renomé vysoko profesionálnej a úspešnej spoločnosti. Tradícia a kvalita preverená časom, mimoriadna obľúbenosť u zákazníkov a vynikajúce obchodné štatistiky – to všetko je Savinelli.

Fajky na tabak Savinelli sa dotkli troch storočí! Ako a kde to celé začalo?

História Savinelli siaha až do roku 1876, kedy Achille Savinelli Sr. v centre Milána na Via Orefici 2, blízko slávneho námestia Piazza del Duomo otvoril neveľký obchod s fajčiarskym sortimentom. Znie to neuveriteľne, ale táto predajňa stojí na svojom pôvodnom mieste až dodnes! Po spustení prevádzky sa v nej postupne začali stretávať fajčiari z blízkeho i vzdialenejšieho okolia, ktorí si tu vymieňali skúsenosti a viedli dišputy o svojej spoločnej vášni k tabaku.

Fajka na tabak Savinelli

Svoje prvé drevené fajky začal v tomto období Achille Savinelli Sr. vyrábať v provincii Varese, ležiacej severne od Milána. Presne v tejto vidieckej oblasti, na adrese Via Achille Savinelli 7 v obci Baraso sídli aj súčasná – moderná továreň na výrobu fajok na tabak Savinelli. Krátko po spustení obchodnej prevádzky na Via Orefici v Miláne si brat a sestra zakladateľa spoločnosti otvorili vlastné predajné priestory v samom srdci Janova – nákupnej pasáži Galleria Giuseppe Mazzini, neďaleko hlavného námestia Piazza De Ferrari. Tu spoločne ďalej šírili dobré meno podniku Savinelli.

Príbeh Savinelli tu však ani zďaleka nekončí! Čo bolo ďalej?

Achille Savinelli Sr. v roku 1881 svoje produkty predstavil na výstave Espozizione Industriale Italiana, ktorá bola predchodcom dnešného Milánskeho veľtrhu. V roku 1890 prevzal kormidlo firmy do svojich rúk Carlo Savinelli, syn zakladateľa spoločnosti, ktorý ju zdarne zveľaďoval ďalej. Achille Junior, ktorý sa narodil v roku 1918, bol zručný remeselník a fajky na tabak navrhoval a zároveň aj vyrábal v zadných priestoroch obchodu. Po vypuknutí druhej svetovej vojny však narukoval do armády, kde strávil dlhých 5 rokov. Po návrate z frontu odišiel z otcovho obchodu a začal produkovať vlastné fajky Savinelli – tradícia značky tak nezadržateľne pokračovala ďalej.

Fajka na tabak Savinelli Trevi - detail nápisu vyrytého na fajke

Nastupuje enormná snaha o nápravu pošramotenej reputácie! Ako to dopadlo?

Achille Junior si všimol dve dôležité veci. Postrehol, že väčšina fajok predávaných na talianskom trhu pochádzala z dovozu, pritom v Taliansku rástol briar tej najvyššej akosti. Tiež si všimol, že fajky z domácich dielní sú nekvalitné, podradné a kazové – ich povesť bola skutočne zlá a mrchavá. Rozhodol sa teda ísť cestou bonity – v roku 1948 otvoril továreň, v ktorej začal vyrábať fajky schopné konkurovať tým najprestížnejším svetovým značkám.

Fajka na tabak Savinelli Trevi rozložená s vloženým balzovým filtrom

Pustil sa do neľahkého boja o prinavrátenie dobrého mena talianskeho fajkárstva – a podarilo sa. V súčasne dobe sa odborníci z fachu na značku Savinelli pozerajú s úctou a primeranou dávkou rešpektu. Aktuálnym prezidentom a majiteľom spoločnosti je Giancarlo Savinelli – pravnuk jej pôvodného zakladateľa. Firme sa dnes pod jeho vedením darí fakt výnimočne. Giancarlo však myslí aj na budúcnosť – cenné poznatky a skúsenosti už preto začal od neho postupne preberať jeho syn Achille.

Fajky na tabak Savinelli sú jedinečné! V čom sa líšia od ostatných?

Giancarlo Savinelli už v roku 1981 predstavil vo svojich fajkách tzv. suchý systém. Je to kombinácia chladiča (zachytávača vlhkosti) s balzovým filtrom. Chladič aj balza zachytávajú vnútri fajky vlhkosť – tabakový dym je tak vďaka nim suchší, chladnejší a omnoho lahodnejší. Koncom 50. rokov minulého storočia značka uviedla na trh sériu fajok Punto Oro. V 70. rokoch zas bola na trh uvedená vločková verzia fajok so vsadenou vulkanitovou vložkou.

Fajka na tabak Savinelli

Edícia fajok na tabak pod názvom Mister G. bola Savinellim predstavená v 80. rokoch a vyznačovala sa krásnymi a elegantnými prstencami (kovovými krúžkami). Rohovinové a jantárové náustky boli typické pre sériu Punto Oro Fumé, ktorá sa vyrábala v 90. rokoch. Fajky Punto Oro sa od roku 2013 predávali s dvoma náustkami – jeden bol z vulkanitu a druhý z akrylu. To preto, aby mal fajčiar možnosť vyskúšať oba materiály a vybrať si, čo mu viac vyhovuje. Malá poznámka týkajúca sa kvality – z približne 5000 briarových blokov iba 12 z nich spĺňa podmienky na výrobu fajky Punto Oro!

Savinelli je poctivo opracovaný briar! Prečo práve ten?

Savinelli pri zhotovovaní svojich fajok používa výlučne len vysokoakostný a bonitný briar. Či už je to tzv. freehand fajka alebo jej sústružená “kolegyňa“, obe sú vyrobené z toho najlepšieho dreva, aké vie príroda poskytnúť. Fajky na tabak Savinelli sa vyrábajú z koreňa vresovca stromovitého (Erica arborea), ktorý sa ťaží na pobreží Talianska pri Stredozemnom mori. Drevo musí byť zdravé, bez najmenších chýb či kazov, vhodné tvarovo aj farebne a staré aspoň niekoľko desaťročí. Briar je nesmierne tvrdý, pevný a húževnatý – vynikajúco odoláva mechanickému poškodeniu aj vysokej teplote horiaceho tabaku. Briarová fajka Savinelli vydrží toho naozaj veľa. Prepáliť briarku je takmer nemožné – v procese jej zafajčovania to oceňujú najmä začiatočníci a menej skúsení fajčiari. Fajka na tabak Savinelli je proste tuhý, zdatný a trváci nezmar.

Fajka na tabak Savinelli One - detail nápisu vyrytého na fajke

Na záver mám pre vás ešte niečo. “Za nádherným predmetom je vždy príbeh“ – viete, čo to je? Je to slogan značky – šesť slov, ktorými kompetentní zo Savinelli povedali úplne všetko.

Zdroj titulnej fotografie: www.smokingpipes.com

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial