Elektronické cigarety: Z nevinného nápadu miliónový biznis

Aj tak sa dá v krátkosti opísať ich vývoj. Elektronické cigarety ako ich poznáme dnes, prišli na trh len nedávno. Nápad vyvinúť náhradu za tradičné cigarety má však korene už v prvej tretine 20. storočia. Kto za tým celým stojí? V tomto článku si k tejto téme povieme málinko viac. 🙂

Prvý elektrický vaporizér

Poďme na to postupne. Vráťme sa do 20. rokov 20. storočia. Jeho meno – Joseph Robinson. Muž, ktorý si už v roku 1927 patentoval prvý elektrický vaporizér. Ale nepredstavujte si pod týmto pojmom dnešné špičkové elektronické cigarety. Tým sa to ani zďaleka nepodobalo. Hlavným cieľom bolo vyvinúť zariadenie, ktoré užívateľom umožní inhalovať liečivé látky pomocou elektrického vyhrievania.

Tento jeho na prvý pohľad revolučný nápad sa však začal strácať, až na pár rokov zmizol úplne. Zmena prišla až o pár desiatok rokov neskôr. Konkrétnejšie v 60. rokoch vďaka Herbertovi Gilbertovi, ktorý sa konceptu elektronických cigariet s radosťou chopil a rozhodol sa ho posunúť o level vyššie.

Herbert skonštruoval prvú netabakovú cigaretu bez dymu, čím spravil vo vývoji elektronických cigariet výrazný krok vpred. Nápad do cieľovej rovinky však aj tak priviedol až čínsky lekárnik, Hon Lik v roku 2003.

elektronické cigarety a náplne do elektronickej cigarety

Nápad ako sa vyhnúť rakovine

Otec Hona Lika totiž zomrel na rakovinu pľúc a vzhľadom na to, že sám Lik bol veľmi silným fajčiarom, sa chcel vyhnúť podobnému osudu. Preto prišiel s nápadom, ktorým priam ohúril celý svet. Prišiel s e-cigaretou, ktorá dokázala zohriať liquid a vytvoriť tak paru, ktorá sa dala fajčiť a telu dodávať potrebnú dávku nikotínu.

Pre laikov: liquid je tekutá zmes, ktorú zväčša tvoria zložky ako propylénglykol, glycerol, rôzne dochucovadlá, destilovaná voda či nikotín. V skratke to znamená, že vznikla prvá náhrada tradičných cigariet.

Inovatívny Hon Lik prišiel tiež prišiel s vynálezom univerzálneho zásobníka na liquid. Ten dokonca slúžil aj ako náustok. Šikovný človek, no nie? 🙂

Patent na elektronické cigarety

A keď Hon vedel, že vyvinul niečo mega užitočné, rozhodol sa svoj nápad ochrániť. Preto sa rozhodol, že si elektronické cigarety patentuje. Svoju spoločnosť premenoval na “Ruyan,” čo v preklade znamená niečo ako “podoba,” ,,”podobať sa.” Prečo? Veď predsa preto, lebo sa jeho vynález podobal na bežné cigarety a dokonca ich dokázal istým spôsobom aj nahrádzať. 🙂

Ani Hon však nie je posledným človekom, ktorý sa zapodieval e-cigaretami. Tie totiž neustále napredujú. S nimi napredujú aj nekonečné diskusie o ich účinkoch. Sú zdravšie než klasické cigarety, alebo nie? Zatiaľ čo niektorí si stoja za tým, že áno, iní si zas dupnú za to, že ani zďaleka. My si však stojíme za svojim. Život treba užívať naplno. Preto sa e-cigariet netreba báť. Veď existuje toľko úžasných príchutí, ktoré stoja za vyskúšanie. Až sa nám zbiehajú slinky. Navyše elektronické cigarety dnes dostanete za pár drobných.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial