Fajčenie pomáha schudnúť. Mýty a fakty, ktoré ste možno vôbec netušili!

Pomáha fajčenie schudnúť? Pozitívnu odpoveď na takto položenú otázku očakávajú určite všetci fajčiari – je to celkom prirodzené. Sú to hlavne ženy – fajčiarky, ktoré s veľkou obľubou vyhľadávajú rôzne internetové stránky a fóra s touto tematikou. V túžbe po atraktívnej a štíhlej línii sú ochotné zámerne prehliadnuť aj množstvo negatív, ktoré fajčenie so sebou prináša. Alebo je to enormná snaha nájsť vo svojej neresti aj niečo pozitívne? Možnosť udržania ručičky váhy čo najnižšie im často – ale veľmi alibisticky, ponúka príležitosť nájsť vo fajčení aspoň malý benefit. Faktom však je, že fajčenie skutočne dokáže udržať vašu telesnú hmotnosť v nižších číslach. Za akú cenu však túto “službu“ ponúka?

Do hry opäť vstupuje náš starý známy – nikotín!

Medzi ľuďmi koluje veľa mýtov o chudnutí pomocou fajčenia cigariet. Tieto sa niekedy viac – inokedy menej, aspoň zriedka približujú skutočnosti. Svoju úlohu tu znovu zohráva nikotín, ktorý je jednou zo zložiek cigaretového dymu. Je potvrdené, že nikotín dokáže urýchľovať metabolizmus a potláčať chuť fajčiara na jedlo. Organizmus fajčiaceho človeka tak vo väčšej miere spaľuje energiu a kalórie – to všetko za súčasného zmiernenia stresu a skľudnenia nervového systému. A to je presne to, čo udržuje váhu fajčiara v priemere až o 4 kilogramy nižšiu, ako má nefajčiar. Náruživí fajčiari majú aj o 10 % rýchlejší metabolizmus ako odporcovia tohto zlozvyku!

Mladé ženy fajčia cigarety, obe štíhle

Riziko nadváhy je u fajčiarov nižšie, Parkinson zriedkavejší a kolenný kĺb trvácnejší! Prečo?

Veľmi frekventovaným dôvodom, ktorý ovplyvňuje rozhodnutie odvyknúť si od fajčenia, je obava z následného priberania. Nikotín v mozgu pôsobí na hypotalamus, riadiaci pocity hladu – má významnú schopnosť ovplyvniť jeho činnosť. Hlavne ženy zo strachu, že sa na ne nejaké to kilo nalepí, fajčiť radšej neprestanú.

Časopis Neurology v roku 2010 zverejnil štúdiu, v ktorej opisuje protektívne účinky dlhoročného fajčenia pred Parkinsonovou chorobou. Rozhodujúcim faktorom je vraj v tomto smere dĺžka pravidelného fajčenia a nie počet cigariet – spôsob účinku sa im však objasniť zatiaľ nepodarilo. Menšie riziko vzniku tohto ochorenia u fajčiarov však bolo zdokumentované.

Iná – austrálska štúdia z University of Adelaide potvrdila, že fajčiari majú nižší predpoklad operácie – implantácie totálnej endoprotézy kolenného kĺbu. Dôvod? Tento zákrok sa často vykonáva u aktívnych bežcov, alebo ľudí trpiacich nadváhou. Fajčiari však veľmi často nebehajú a obezita je u nich menej rozšírená. Nikotín podľa ich zistení tiež zabraňuje opotrebovaniu kĺbov a chrupaviek. Je to veľmi prekvapivé, ale keď to zistili vedci – dišputa ide bokom!

Mladá žena fajčí cigaretu

Fajčenie silno ovplyvňuje váš tráviaci systém!

Bolo zistené, že po vyfajčení cigarety sa človeku približne na štvrť hodinu žalúdok prestane výrazne sťahovať – trávenie sa stáva až 3-krát pomalším. Potrava v tráviacom trakte stagnuje – sťažuje a znižuje sa vstrebávanie a trávenie. Nikotín prenášaný slinami až do žalúdka sa cez jeho sliznicu vstrebáva do krvi a následne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu.

Chuť do jedla sa takýmto pôsobením nikotínu u fajčiara zreteľne znižuje – značne ovplyvnené je jeho pocitové vnímanie nasýtenosti. Riadne fungovanie tráviaceho systému sa narúša, stúpa riziko gastritídy a žalúdočných vredov – chuť do jedla intenzívne klesá, človek prestáva normálne jesť a tým pádom chudne.

Áno, je to pravda – nikotín výdatne tlmí pocit hladu!

Centrálny nervový systém je nikotínom prijímaným z tabakového dymu výrazne ovplyvnený – nie však pozitívne. Nikotín sa veľmi rýchlo stáva návykovým – vstupuje do metabolických procesov tela. Brzdí a bráni všetkým procesom, za ktoré je centrálny nervový systém zodpovedný – pôsobí naň mimoriadne dráždivo. Fajčiar sa potom cíti takmer stále najedený – príčinou je porucha regulácie receptorov, ktoré za tieto vnemy nesú zodpovednosť. Celý tento proces logicky vyúsťuje do znižovania príjmu stravy a s tým súvisiacou redukciou hmotnosti.

Mladá žena fajčí cigaretu

Pomáha fajčenie schudnúť? Áno, ale…

Fajčenie pomáha pri chudnutí – tabak znižuje chuť do jedla a spomaľuje trávenie, to už vieme. Teraz však prichádza na rad povestné ALE… Aká je cena? Fajčenie má na náš organizmus veľmi negatívny vplyv. Stojí za obrovským množstvom ochorení, aj tých najzávažnejších – to je všeobecne známe. Asi by ste márne hľadali lekára, ktorý by vám ako recept na schudnutie poradil práve fajčenie.

Byť štíhly ale chorý, celkom určite nie je to po čom túžite. Majte na pamäti, že cigareta iba prispieva ku likvidácii správne fungujúceho organizmu, ktorého poruchy vedú k chudnutiu a úbytku na váhe! Verte, že existujú oveľa zdravšie spôsoby, ako dosiahnuť vysnívanú postavu topmodelky, alebo Adonisa. Je tu však ešte niečo. Svoju najdôležitejšiu rolu tu aj tak zohráva závislosť. Veľmi silná a neovládateľná závislosť na nikotíne. To už je ale téma iného článku.

Článok pre vás pripravil Vojtech

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial