Fajčenie na festivaloch – bezdymové alternatívy, ktorými neurazíte svoje okolie
Fajčenie bezpochyby patrí k zábave a asi žiaden fajčiar si nevie predstaviť, že by sa mu práve na festivaloch vyhýbal. Avšak aj napriek tomu, že väčšina festivalových aktivít a koncertov prebieha vonku pod holým nebom, sú to situácie kedy je zapálenie si cigarety, z rôznych dôvodov, nevhodné a dnes už väčšinou aj zakázané. Po dvoch rokoch tu konečne máme festivalovú sezónu a tak sa vám možno zíde zopár tipov na to, ako si doplniť do tela potrebný nikotín, bez toho aby ste boli za burana, ktorý ostatným kazí zážitok a zdravie. Samozrejme najlepšie bude, ak jednoducho budete fajčiť na voľnom priestranstve, kde nie je veľa ľudí. Ak ale patríte medzi tých, čo si potrebujú doplniť hladinku priamo v publiku na koncerte, tak radšej zvážte nahrievacie zariadenie, alebo niektorú z týchto alternatív.
Nikotínové žuvačky
Nikotínové žuvačky sú skvelou voľbou na upokojenie túžby po nikotíne, ale aj orálnej fixácie ktorá sa s fajčením spája. Ak je zakázané na koncerte fajčiť, alebo jednoducho nechcete ľuďom okolo dymiť do nosa, žuvačka decentným spôsobom vyrieši vašu potrebu a nebude nikoho obťažovať. Nezabudnite si však pribaliť niečo do čoho ju zabalíte, keď sa jej budete chcieť zbaviť. Lebo hodiť ju na zem je asi horšie ako obťažovanie okolia dymom.
Nikotínové náplasti
Nikotínové náplasti sú podobne ako žuvačky väčšinou používané ľuďmi, ktorí sa snažia s fajčením prestať. To však neznamená, že nemôžu byť užitočné aj pre tých, ktorí si svoju nikotínovú závislosť chcú ešte nejakú dobu ponechať. Využiť sa dajú nielen na koncertoch a fesťákoch, ale aj pri dlhom cestovaní vlakom, či lietadlom. Jednoducho sa nalepia na kožu a postupne začnú do tela vypúšťať malé dávky nikotínu, takže sa môžete zabávať bez toho, aby ste vôbec mali potrebu vytiahnuť krabičku cigariet.
Nikotínové vrecúška
Nikotínové vrecúška sa v poslednej dobe medzi fajčiarskymi alternatívami tešia veľkej obľube. Fungujú podobne ako žuvačka, ale vkladajú sa pod hornú peru. Ich výhodou je, že ich balenia väčšinou už obsahujú priehradku na odloženie, takže netreba neustále hľadať kôš. Spĺňajú bezdymové riešenie, avšak nie sú každému úplne po chuti, takže kým si ich vezmete na festival, ako svoju jedinú náhradu cigariet, radšej najprv skúste či je to pre vás vhodná voľba.
Šňupací tabak
Šňupací tabak je tiež zaujímavou náhradou na takéto situácie. Jeho nevýhodou však môže byť, že dá okoliu možnosť domnievať sa, že do nosa vťahujete úplne iné látky. Je veľká pravdepodobnosť, že si vyslúžite začudované pohľady, alebo vzbudíte pohoršenie.
Nehovoriac o tom, že môže spôsobiť kýchajúce záchvaty a prídete tak o celú šou. Ak s ním už máte predošlé skúsenosti a zvládate to v pohode, tak sa rozhodne nenechajte odradiť. Čudné pohľady vás nemusia zaujímať.
Nikotínové pastilky
Nikotínové pastilky vyzerajú ako malé cukríky a fungujú podobne ako vrecúška. Vkladajú sa medzi ďasná a líce a pomaly uvoľňujú nikotín. Nevýhodou je, že môžu spôsobovať nevoľnosť a sucho v ústach, preto sa uistite, že pri sebe máte dostatok vody a narábajte s nimi opatrne.
Fajčenie cigariet môžete nahradiť aj elektronickou cigaretou alebo vaporizérom
Nikotínové náhrady existujú v mnohých ďalších formách, ktoré väčšinou fungujú na podobných princípoch, je len na vás ktorá z nich vám sadne najviac. Spomínané nahrievacie zariadenia, či vaporizéry, sú tiež funkčnou možnosťou, avšak napriek tomu, že to čo vyfukujete nie je tak úplne ten hnusný smradľavý dym, stále sa môže nájsť niekto, kto s tým bude mať problém. Ak tú cigaretu počas koncertu naozaj potrebujete, tak je tento nápad rozhodne lepší, ako bežné fajčenie. Najlepšia možnosť je rozhodne proste vydržať do konca.
Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.