Vaporizér verzus elektronická cigareta! Aký je medzi nimi rozdiel?

Vaporizér verzus elektronická cigareta. Čo majú tieto dve zariadenia spoločné? V čom sa líšia, ako fungujú a aké sú ich najväčšie výhody či prípadné nedostatky? Odpovede na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa vapovania, vaporizérov a elektronických cigariet vám prinášame v našom dnešnom článku. Máte v tejto sfére nejasnosti, prípadne si chcete len overiť to, čo už poznáte? V tom prípade sú nasledujúce riadky sú určené práve vám. Stačí naozaj iba pár minút pozorného čítania a v téme budete razom ako doma! Tak sa nezdržiavajme a poďme na to!

Princíp práce vaporizéra a elektronickej cigarety je podobný! V čom spočíva?

V oboch prístrojoch – vaporizéri aj elektronickej cigarete prebieha pri ich činnosti proces sublimácie. Ich pevný či kvapalný obsah sa mení na plyn alebo paru – vzniká tak jemný aerosól s vysokým obsahom rozptýlených účinných látok. Vaporizér zvládne sušinu, bylinné zmesi, rastlinné koncentráty, vosk, ale aj esenciálne oleje.

Mladá žena vydychuje paru z elektronickej cigarety

Náplň elektronickej cigarety zas tvorí e-liquid – aromatizovaná tekutina vytvárajúca voňavú a ochutenú paru. Najdôležitejšou zložkou e-liquidu je báza – tvorí ju rastlinný glycerín (VG) a propylénglykol (PG). Rastlinný glycerín je sladkastá a bezfarebná organická hygroskopická zlúčenina bez zápachu. Od jeho koncentrácie závisí množstvo vyprodukovanej pary. Propylénglykol je rovnako bezzápachová sladká tekutina, ktorá však plní úlohu zvlhčovadla – čím je ho viac, tým je para aromatickejšia a silnejšia. E-liquid je dostupný v dvoch verziách – s nikotínom aj bez neho. Jedno balenie e-liquidu obsahuje zvyčajne 6, 12 alebo až 18mg nikotínu. Príchute e-liquidu sú veľmi lákavé a príjemné – nájdete tu rôzne druhy ovocia, mentol, kávu, kolu, kakao, vanilku, škoricu, ale i mätu, čaj a veľa ďalších fajnovostí.

Vaporizér verzus elektronická cigareta z pohľadu zdravia! Čo je o nich známe?

Vaporizér obsah svojej ohrevnej komory zohreje vždy len natoľko, aby sa z použitej náplne uvoľnili účinné látky. Teplota vnútri vaporizéra nikdy nedosiahne úroveň, pri ktorej dochádza k horeniu – obvykle sa pohybuje od 160 do 260 stupňov Celzia. Oheň v ohrevnej komore nevzniká a náplň vaporizéra sa preto nespaľuje. Po skončení vapovania je tak farba zbytkov obsahu ohrevnej komory stále len hnedá až tmavohnedá, nikdy nie zuhoľnatená a čierna. Elektronická cigareta funguje podobne – rozdiel je iba v tom, že na paru sa vplyvom teploty mení tekutý obsah jej e-liquidu.

Elektronické cigarety zahalené parou - detail

Prečo je vapovanie priateľskejšie k vášmu zdraviu než klasické fajčenie tabaku? Ako sme spomenuli, vo vaporizéri ani elektronickej cigarete nič nehorí. Zapálená cigareta vytvára viac ako 4000 chemických zlúčenín, približne 60 silných karcinogénov, decht, oxid uhoľnatý, viacero ťažkých kovov a dokonca i rádioaktívne polónium. Vo forme tabakového dymu sa tieto škodliviny dostávajú do tela fajčiara, kde spôsobujú významné zdravotné komplikácie.

Hladina toxínov v pare elektronickej cigarety je 9 až 450-krát nižšia než v tabakovom dyme. Bola v nej zistená prítomnosť formaldehydu, acetaldehydu, akroleínu, nitrozamínov, kadmia, niklu, olova a prchavých organických zlúčenín – toluénu a benzénu. Tieto látky vznikajú pri rozklade e-liquidu pri jeho zahrievaní, pochádzajú však aj zo stopového množstva kovov zo samotného zariadenia e-cigarety a nečistého materiálu v nikotínovej kvapaline. Aj napriek tomu, že sa jedná o potencionálne škodlivé chemikálie, ich množstvo v pare e-cigarety je nižšie ako 1% koncentrácie v dyme bežných cigariet. Oproti bežným cigaretám tak ťahajú vaporizéry aj elektronické cigarety za jeden povraz – bezpochyby za ten zdravší.

Pár mladej ženy a muža fajčí elektronickú cigaretu

Rozoberme si vaporizér na drobné! Čo by ste o ňom mali vedieť?

Vaporizéry sa podľa veľkosti rozdeľujú na dve základné kategórie – stolové a prenosné. Stolové (stacionárne) vaporizéry sú fakt veľké a sú určené na pohodlné domáce použitie. Napájané sú z bežnej elektrickej siete a pýšia sa vysokým výkonom – niektoré z nich dokonca slúžia ako vynikajúca pomôcka pre pacientov s ochoreniami respiračného traktu. Prenosné vaporizéry zas schováte do každého vrecka, dlane či kabelky – sú malé, diskrétne a perfektne prispôsobené na používanie pri aktívnom spôsobe života.

Podľa spôsobu ohrevu rozoznávame vaporizéry kondukčné, konvekčné a hybridné. Kondukčný vaporizér zohrieva náplň priamym kontaktom – povrchom stien svojej ohrevnej komory. Konvekčný vaporizér zas pracuje bezkontaktne – jeho obsah je prehrievaný prúdom horúceho vzduchu. Hybridný vaporizér je inteligentnou kombináciou oboch vyššie uvedených prístrojov – podľa potreby striedavo využíva kondukčný aj konvekčný ohrev.

Elektronická cigareta - vape - detail hlavy

Ako vyzerá elektronická cigareta zvnútra? Pozrime sa jej spolu na zúbok!

Prvú elektronickú cigaretu zostrojil v roku 2003 čínsky lekárnik Hon Lik. Bol inšpirovaný smrťou svojho otca, tuhého fajčiara, ktorý umrel na rakovinu pľúc. Do veľkej rodiny e-cigariet dnes patria aj elektronické cigarety typu POD systém alebo elektronické perá – vape pens. Identicky však funguje aj e-shisha – inovatívna a mimoriadne obľúbená elektronická vodná fajka. Z čoho sa štandardná elektronická cigareta alias e-cigareta skladá?

Batéria zabezpečuje pre celé zariadenie elektrický prúd. Napájanie e-cigarety sa spúšťa automaticky potiahnutím z náustka, ale i manuálne – stlačením malého tlačidla na tele prístroja. Batérie sú vymeniteľné alebo vstavané (tieto sa nabíjajú sa cez USB port).

Mladá žena si poťahuje z elektronickej cigarety

Atomizér (žhaviava hlava, cartomizer, clearomizer) je tvorený základňou, žhaviacou špirálou a knôtom. Novšie typy už majú vstavanú vatovú vložku na absorpciu e-liquidu a plnia tiež úlohu rozprašovača. Atomizér premieňa e-liquid na paru. Ak tvorí s náplňou jeden diel, hovoríme mu cartomizer. Priehľadný cartridge s e-liquidom a zabudovaným atomizérom sa zas volá clearomizer – nájdete ho prevažne v modernejších elektronických cigaretách. Ku žhaviacej špirále atomizéra sa e-liquid dopravuje pomocou knôtu.

Cartridge (kapsula) je vymeniteľná malá nádobka, v ktorej sa nachádza e-liquid. Kapsula sa na e-cigarete nachádza za náustkom a jej objem závisí od veľkosti e-cigarety. Čím väčší cartridge – tým dlhšie fajčenie.
Náustok si používateľ e-cigarety pri fajčení vkladá do úst. Vaperi si klasický typ náustka na svojich elektronických cigaretách nezriedka vymieňajú za tzv. Drip Tip náustok, ktorý má širšie hrdlo. E-liquid sa potom dá pri plnení kvapkať priamo na atomizér bez toho, aby bolo potrebné náustok demontovať.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial