Flake

Koľko fajčiarov fajok skúmalo tú malú dózu s Flake tabakom nedôverčivo a koľko ľudí si pritom povedalo, že by radšej mali ,,normálnu“ krabičku tabaku. Časť preto, pretože balíček je väčší a sčasti preto, pretože nemusíme venovať žiaden čas príprave tabaku. Ale takto sa sami ukrátite o jedinečný tabakový zážitok. Fajka, ktorá je na správny spôsob s Flake tabakom naplnená, ponúka výnimočný zážitok.

Často som sa dostal do konfrontácii s istými predsudkami, ktoré si hája fajčiari fajok oproti Flaku, najprv doba 23 rokov ako výrobca fajok u Georga Jenasa Pibera a v posledných 3. rokoch ako ,,tabakový profesor“ u Mac Barena. A napriek tomu, bol mojím najväčším okamihom, keď fajčiar fajky dostal po prvýkrát vysvetlený zmysel Flake tabaku. Keď fajku naplnil a potom ju zapálil. Vidieť ten úsmev, ktorý sa na jeho tvári objavil. Vidieť tie jeho žiarivé oči, keď pripravená fajka s Flake tabakom podáva presvedčivý debut, to je zážitok, o ktorý nechcem prísť.

Ale prečo pozná tak málo fajčiarov fajky Flake tabak?

Ak by sme chceli dostať na túto otázku aj odpoveď, musíme Vám otvoriť oči, ako sa spoločnosť rozvíjala od 19. storočia až dodnes. V poslednom predchádzajúcom storočí bolo fajčenie fajky len v tom najkrajnejšom prípade rozšírené. Typické bolo, že syn domu dostal od svojho otca fajku, keď bol konfirmovaný. Syn mohol profitovať z otcových skúseností, postaviť mu otázky a dostať na nich odpoveď, na aký spôsob možno rozličné tabaky fajčiť, aby sme tejto výnimočnej rastline, ktorú darovala príroda, odhalili najväčší možný pôžitok. Fajčenie fajky nie je ťažké, ale dobrá rada od otca je hodná zlata. Ja som bol takýmto synom, ktorého otcove skúsenosti som podával ďalej, skúsenosti, ktoré som opäť vždy dostal od svojho otca.

V súčasnosti je to jemne povedané ,,politicky nekorektné“ darovať pri konfirmácii fajku. Veľa prísnych pohľadov by stretli darcov, čo viedlo k tomu, že tradícia „ Od – otca – na – syna“ zanikla. A so zánikom tradície zanikli aj storočné zozbierané skúsenosti fajčiarov fajok. To ma k tomu povzbudilo, že tie skúsenosti, ktoré som dostal od svojho otca, podať fajčiarom fajok na celom svete ďalej.

Je fajčenie Flake tabakom ťažké?

Ako pri všetkých ostatných veciach v živote, je pre nás nevyhnutné, že sme pripravení, to najcennejšie, to čo nám patrí, obetovať – a tým je náš čas. Flake je tabak, pri ktorom ja ako fajčiar fajky potrebujem čas na prípravu, kde cítim ako sa moje radostné očakávanie buduje, kde sa spokojne usmievam, keď prípravu a pôžitok môžem spojiť do vyššej jednoty. Ale zadržte ma: Nie je ťažké, vychutnať si Flake tabak?

Musíme len vedieť, aký je ten správny spôsob. Určite existuje mnoho rôznych spôsobov, ako možno Flake tabak fajčiť, a nie je možné s určitosťou povedať, ktorý spôsob je ten správny. Rady, ktoré som dostal, chcem podať ďalej a keď viete ako sa Flake tabak vyrába, aké vlastnosti dodáva lisovanie tabaku, dávajú tieto rady potom logický zmysel.

Rozhodol som sa tento príspevok o Flake zadeliť do nasledujúcich odsekov:

1. História
2. Výroba/produkcia Flake tabaku
3. Ako naplniť fajku s Flake tabakom

Môžete si tieto odseky prečítať v poradí, lepšie povedané ako to Vám lepšie vyhovuje. Či si chcete najprv prečítať úryvok o tom, ako naplniť fajku s Flakem, ako ju zapáliť, oprite sa o stoličku, a tak si vychutnajte fajku s tabakom, počas toho, keď si budete čítať ďalšie odseky – to už nechávam iba na Vás.

FLAKE – Vo víre histórie

Kedy a kde bol prvýkrát Flake tabak vyrobený je neznáme, ale jedno je isté, že tabak bol lisovaný, aby sa vyriešil jeden veľký problém a to je to, že sa to stalo v jednej krajine s veľkou moreplavskou tradíciou. Pred 3? (asi skôr 300)- 400 rokmi bolo fajčenie fajky najčastejším spôsobom užívania si tabaku a námorníci boli v tejto oblasti najviac nenásytnými a chtivými konzumentmi.

Predovšetkým u námorníkoch bolo fajčenie fajky veľmi obľúbené, ale taktiež mali svoje problémy so skladovaním tabaku. Z dejín histórie tabaku sa dozvedáme, že najviac sa používal stočený a nezviazaný tabak. Na dlhých námorných plavbách sa tabak po určitej dobe vysušil a znehodnotila sa tým jeho chuť. Mnoho námorníkov sa pokúsilo zvlhčovať tabak vodou, aby sa tomuto problému vyhli, iní sa zase pokúsili tabak baliť do plachetnice a zapečatiť ho tekutým dechtom, aby tak zachovali jeho prirodzenú vlhkosť. Určite to pomohlo udržať vlhkosť, ale zistilo sa, že pri fajčení tabaku mal silnú príchuť dechtu. V porovnaní s tabakom ako ho v dnešnej podobe poznáme, muselo byť fajčenie tabaku nepríjemným zážitkom a určite sa to nedalo prirovnať k potešeniu, ktorý by mal dobrý tabak priniesť. Oproti tomu iní námorníci experimentovali s tvorbou nálevu z vody a cukru. Do vriacej vody dali cukor a tak ten vzniknutý nálev vyliali na tabak. Táto metóda zaručila lepšiu chuť tabaku a taktiež si zachoval tabak dlhšie aj svoju vlhkosť. Nálev z vody a cukru pôsobil ako slaný nálev a spôsobil to, že tabak ostal ,,mastným.“ Ak ste potom tabak spracovali ešte rukami, zmenšil sa jeho povrch a preto tak skoro nevyschol. Takto spracovaný tabak zaberal menej miesta, čo bolo istou výhodou na preplnenej lodi. Nálev tak pomohol po dlhšiu dobu udržať vlhkosť tabaku.

Skúsenosti s cukrovým nálevom nakoniec vďaka svojej účinnosti ovplyvnil tabakové fabriky a po mnohých neúspešných pokusoch bola nakoniec pripravená na predaj prvá kocka lisovaného tabaku. Ktorej fabrike, v ktorej krajine prináleží pocta ,,vynálezu Flake tabaku nie je známe, ale námorníci si tak mohli kúpiť vylisovaný tabak už vopred. Tento tabak bol vylisovaný podstatne lepšie a kvalitnejšie, než keď ho spracovali ručne. Takže námorníci mali nakoniec tabak, ktorý vyschýnal pomalšie a to čo začalo byť ako problém námorníkov, nakoniec vyvrcholilo v nový druh tabaku -lisovanému tabaku.

Keď sa lode nachádzali na vysokom mori, museli námorníci poslúchať kapitánove rozkazy, týkajúce sa fajčenia na palube, čo znamenalo, že fajčiť sa mohlo len na konkrétnom mieste na lodi a len vtedy, keď to kapitán dovolil (dnes nám príde zákaz ako normálny, ale vtedy sa tieto pravidla zaviedli z dôvodu ochrany lode pred vznietení ohňom). Keď dostali námorníci povolenie k fajčeniu, ihneď si každý vzal svoj tabak a fajku, šli dozadu a rituál sa mohol začať. Vzali si kocku tabaku, položili si ju na rezaciu dosku a so svojim nožíkom narezal tenké tabakové plátky a to také tenké, aké sú len možné. Tieto plátky nazval námorník ,,flake“ (dnes poznáme tento názov pod Navy Cut, ktorý pochádzal zo začiatočnej doby Flake.) Keď sa nakrájalo dostatočné množstvo, zahol sa dole a zakrivil sa, aby vytvoril tvar písmena U, pričom sa veľký ohľad bral na to, aby sa tabak nepovolil. Teraz sa už mohla fajka naplniť tabakom.

Na tomto mieste sa na chvíľu zastavím, aby som vytvoril tú správnu atmosféru. Pôžitok z dobrej tabakovej fajky bol pre námorníka samozrejme dôležitý, ale rovnako dôležité bolo kamarátstvo s jeho kolegami, ktoré vždy doplňovali dobré fajčenie. Keď dal kapitán povolenie k fajčeniu, tak sa zhromaždili všetci priatelia, zo všetkých sekcii na lodi a rituál krájania a naplnenia fajky sa stal niečím viac než zážitkom jedného námorníka – bola to spoločenská udalosť. Užívali si tabak, pritom diskutovali o rôznych dôležitých témach a medzi nimi sa odohrávala ešte ďalšia dôležitá vec tejto doby – medzi sebou si vymieňali útržky správ. Správy, ktoré si hovorili počas fajčenia sa rýchle šírili na lodi. Nie je pochýb, že dôstojníci takto používali tieto prestávky na predávanie správ posádke.

Ale fajčenie fajky plnilo aj inú dôležitú úlohu. Predstavte si to, že sa nachádzate na veľkej plachetnici, keď udrie silná búrka. Dennodenne bije ostrý vietor námorníkov a nad loď sa valia vysoké vlny. Celá posádka bojuje s prírodnými živlami o svoj život.

Stres, ktorý zakúsil každý chlap, musel byť niekedy prekonaný a tu prichádza na rad fajčenie fajky. Keď búrka pominie a kapitán dá opäť povolenie k fajčeniu, nie je v tom okamihu dôležitý iba samotný akt fajčenia. Plnenie fajky, zapálenie, pomalé poťahovanie a vydychovanie dymu…čisté uspokojenie a radosť dobre naplnenej fajky bolo súčasťou potešenia z fajčenia. Ďalším dôležitým aspektom fajčenia bol jeho psychologický efekt. Námorníci mohli stáť bok po boku, každý so svojou fajkou a spoločne sa tak mohli zhovárať – mnoho z nich využilo túto príležitosť, aby tak zbierali myšlienky, prebrali nebezpečné situácie, ktorými práve prešli a s každým potiahnutím fajky z nich ten stres pomaly opadával. Nemusíte mať nijako veľkú predstavivosť, aby ste uznali, že fajčenie fajky v určitých situáciách sa považuje za psychologickú prvú pomoc, alebo prinajmenšom ako prostriedok, skrz ktorých môže človek znova nabiť svoju psychologickú vyrovnanosť. Mnoho z nich využívalo tento moment kamarátstva k tomu, aby rozprávali o svojich žiaľoch a obavách a ostatní na to reagovali a snažili sa pomôcť všade, kde len mohli .

V každom prípade bolo prebratých veľa tém a už len samotná možnosť hovoriť o problémoch a starostiach s ostatnými muselo znamenať samo o sebe veľkú pomoc. Niekedy bola atmosféra viacej uvoľnená a fajčiari si tak rozprávali vtipy a podpichovali jeden druhého. Kto nepozná veselú náladu, na ktorú človek často natrafí, keď sú fajčiari pohromade?

V tejto dobe plnej stresu by pre mnohých ľudí znamenala fajka spôsob, ako sa vyrovnať so stresom, ktorý sa behom dní v nich nahromadí. Naplniť fajku, zapáliť ju a uložiť sa do pohodlného kresla v pokoji a mieri, je určite perfektný spôsob, ako si utriediť myšlienky a fajka plná flake tabaku poskytuje skvelé zakončenie dňa.

Výroba/produkcia FLAKE-TABAKU

Dnešná výroba flake tabaku od firmy Mac Baron sa nejako významne neodlišuje od metódy, ktorá sa používala, v čase jeho zrodu. Spôsob výroby sa možno o niečo vylepšil, ale princípy sa nezmenili – tie ostávajú rovnaké ako pred 200 rokmi.

K produkcii dobrého Flake tabaku patrí akceptovanie starých tradícii. Pri otvorení plechovky tabaku by mali mať fajčiari na pamäti, že tabak, ktorý držia v rukách, je hlboko zakorenený v týchto starých tradíciách.

Následne Vám popíšem celý proces tabaku od zberu surového tabaku až do momentu, keď sa objaví na poličkách obchodu, v malých, hranatých plechovkách.

Všetko začína výberom pre mix budúceho tabaku, prvým krokom je vyselektovanie tabaku, ktorý vytvorí mix. Použitím rôznych druhov tabakov môžeme meniť chuťový zážitok výsledného tabakového mixu. Tabak potom vymlátime, čo znamená, že z tabakových lístkov sa odstránia stopky. Následne sa pridá cukrový nálev, rovnako ako to spravili kedysi námorníci, keď sa rozvinula myšlienka o flake-tabaku.
Cukrová voda, resp. nálev pomáha zdôrazniť a podoprieť prirodzene jemné rozdiely chuti tabaku a taktiež pomáha tabaku udržiavať vlhkosť. Po 12 hodinovom skladovaní je tabak vysušený, takže celá cukrová voda, ktorú tabak neabsorboval, sa vyparí. Následne sa už pridá posledný zvýrazňovač chuti a tabak je hotový k lisovaniu. Výroba flake tabaku sa tu veľmi nelíši od výroby voľne krájaného tabaku – ale od tohto momentu sa už všetko mení.

Lisovanie tabaku

Dobrý Flake tabak sa vyznačuje tým, že je pevne zlisovaný a tak zlisovaný už aj zostane. Takýto výsledok sa dosiahne len vďaka aplikácii prísne testovanej techniky a cez tréning citu na končekoch prstov u našich tabakových majstrov. Najskôr dodáme tabaku vlhkosť prostredníctvom pary. Tá zvýrazní prirodzenú chuť tabaku a zabezpečí to, že zostane pevne zlisovaný. Tabak je preto vnímaný ako prírodný produkt, čo sa ale mení z roka na rok, z regiónu na región, zručnosti a skúsenosti našich odborníkov na tabak, určujú to, koľko pary pridáme.

Po tom, čo bol tabak dostatočne zvlhčený, sa tabak dá do držiaku, ktorý má 40 x 40 cm a siaha približne 1 Meter do hĺbky. Potom veľký piest pomaly stláča tabak tesne k sebe, aby vytvoril približne 3cm hrubú kocku tabaku s rozmermi 40 x 40 cm. Platy sú položené na vrch ďalších platov, čo je dôležité preto, aby bloky zostali pod stálym tlakom a to dovtedy, pokým nie je vyrobený taký počet platov, aby dohromady vyplnili tabakový lis.

Tlač/lisovanie

Keď sa stlačí 34 platov tabaku, navrstvia sa do tabakového lisu. Položí sa na ne ťažká doska, ktorá sa pevne priskrutkuje v určitej polohe a hydraulický lis vyvinie tlak 55 ton na časti tabaku. 55 ton to znie hrozne, čo aj je. Platy tabaku sú vystavené tomuto obrovskému tlaku po dobu 12 hodín. Po tomto lisované, sú k sebe jednotlivé časti stlačené stupňom tvrdosti rovnajúcemu sa drevenej doske. Tento pomalý, vytrvalý a silný tlak je kľúčom k zaisteniu toho, aby sa hotový tabak nerozpadol, ale aby zostal vo forme plátov.

Skladovanie

Teraz máme tabak tak silne stlačený, ako to len ide. Je čas, aby sa rozvinuli a dozreli jemné rozdiely chuti. Časti tabaku sa opäť navrstvia do skladovacieho lisu, kde železná doska zaistí, aby sa zachoval vytvorený tlak. Behom ďalších 30 dní sa chuť rozvinie a rozšíri po celých platoch, zmiešajú sa a vďaka tomu sa vytvorí fantastický chuťový zážitok.

REZANIE

V starých časoch si námorníci nosili kocky, resp. platy zlisovaného tabaku so sebou na more a pri potrebe si odrezali jeden plátok . Dnes je fajčenie Flake- tabaku pre fajčiarov fajky oveľa jednoduchšie, pretože tabak je už narezaný na plátky. Najprv sa odreže vonkajší okraj, keďže tam je tabak trošku uvoľnený. Zvyšok platov sa nareže na 5 častí, z ktorého každý plat je 7 cm široký a 40cm dlhý. Týchto 5 platov sa položí na seba, zabezpečí, a rezací prístroj ich nareže na 1, 4 mm hrubých plátov, nazývaných tiež Flake. Po každom reze sa skontroluje výsledok a uvoľnené, resp. tenké Flake tabaky budú vytriedené, čiže odstránené.

Balenie

Plechovky sa dnes plnia ručne, pretože iba tak si môžeme byť stopercentne istí, že fajčiari fajok na celom svete nájdu konzistentný a nepoškodený flake tabak. Balenie je korunou celej tejto práce, ktorá začína triedením správneho surového tabaku, ďalej pokračuje lisovaním a celkovo s manipuláciou tabaku s veľkým rešpektom , ktorý si flake tabak vyžaduje. Na záver sa odsaje ešte približne 40 % vzduchu z plechovky, čím flake tabak bude desaťročia stále čerstvý.
Náš podiel na výrobe Flake tabaku je tým uzavretý a my sme pripravení zveriť tabak tým najdôležitejším ľuďom, fajčiarom fajok. My od Mac Baron dúfame, že si náš tabak budete užívať a to s ohľadom na obrovskú dávku poctivej práce potrebné pre jeho výrobu kombinovanou s rešpektom na hrdé tradície flake tabaku. Nie sú to len veľké slová a prázdne reči? V žiadnom prípade. Pretože tá poctivá práca, ktorá je venovaná výrobnému procesu, je faktom, a čo sa týka hrdých tradícii okolo Flake- fajčenia, chcem venovať svoju pozornosť v nasledujúcom odseku: ,,Ako naplniť fajku s flake tabakom.

Ako naplniť fajku s flake tabakom

Tak ako som už v prvom odseku spomenul, existuje veľa fajčiarov fajok, ktorí sú plechovke Flake-tabaku celkom nedôverčiví. Už hneď prvý pohľad do plechovky Vám ujasní, že tento lisovaný tabak v žiadnom prípade nepasuje do fajky! Ak by sme dali flake do fajky na výšku, bol by príliš dlhý, s výsledkom, že väčšia časť tabaku by vyčnievala nad okrajom fajky. Ak by sme sa to pokúsili spraviť naopak, čiže Flake priečmo vopchať do fajky, bol by kúsok tabaku úplne široký. Samozrejme by sme sa mohli pokúsiť tabak zaskrutkovať do fajky, ale hlbšie skúmania preukázali, že tabak neobsahuje v žiadnom prípade závit. Preto musí jeden sedieť vo fabrike, ten ale nemá žiadne tušenie. Preto väčšina fajčiarov sú silní praktickí ľudia, ktorí si flake tabak berú k srdcu a medzi dlaňami ho rozdrobia. Výsledkom je voľný tabak , ktorý vojde do akejkoľvek fajky – nie je to predsa také ťažké! Teraz to možno niektorí budú brať veľmi trúfalo, čo tu hovorím k téme: Naplnenie s Flake tabakom. Faktom je však, že veľa fajčiarov fajok, vyjadrilo tieto obavy, čo bohužiaľ viedlo k tomu, že sa mnoho z nich nakoniec rozhodlo tabak Flake neskúsiť. Veľkým rozdielom je, či Flake tabak fajčíte v lisovanej alebo voľnej podobe. Ak je tabak stlačený, zlisovaný horí tabak pomaly a vytvára chladný dym, oproti tomu voľný tabak horí rýchlejšie a teplota je preto vyššia. Pomalé horenie zapríčiňuje inú chuť, silnejšiu, je to iné ako ste si to možno predstavovali. Preto doporučujeme: Fajčite Flake tabak v lisovanej podobe.

Poďme ale k jadru veci. Ako dosiahnuť čo najlepší pôžitok z Flake tabaku?

Vysvetlenie – Krok za krokom

Skôr ako začneme plniť svoju fajku tabakom flake, musíme dbať na to, že veľkosť tabakovej komory sa líši druh od druhu. Preto potrebujeme viacej skúseností, aby sme mohli odhadnúť, koľko plátkov Flake – tabaku budeme potrebovať. A určité skúsenosti môžeme rozvíjať testovaním. Preto navrhujem, aby ste si prečítali Flake návod a až po prečítaní manuálu odhadnete, koľko plátkov Flake fajkovy tabak pre svoju fajku potrebujete. Všeobecne je lepšie zobrať na začiatku menej tabaku a až potom odhadnúť, či inokedy budete potrebovať toho viac.
Tip: Uvážte, že Flake-tabak pri fajčení sa vo fajke roztiahne. Ak ste použili príliš veľa tabaku, môže sa stať, že fajka nebude dobre ťahať. Preto odporúčam, vziať menej tabaku a viacej usilovnosti použiť pri naplnení fajky, aby mohla fajka optimálne ťahať.

Krok 1

Vezmite toľko Flake plátkov, koľko si myslíte, že vám do fajky bude pasovať a položte ich na dlaň. Ak chcete napríklad použiť 1½ plátu, zmenšite celý plátok tým, že ho prehnete na polovicu.

Krok 2

Uchopte zložený tabak na každom konci a ohnite ho opatrne v strede tak, aby sa vytvorilo U. Uvidíte, že sa tabak dole trošku uvoľní, to je tiež náš zámer. Je dôležité držať tabak stlačený, aby sa uvoľnil len v základe.

Krok 3

Zľahka stlačte uvoľnený tabak v základe, aby sa mohol ľahšie natlačiť do fajky.

Krok 4

Ak ste celú tú dobu udržali vrch tabaku pevne stlačený, môžete dať zlisovaný tabak do fajky. Ak sa stane to, že bude vyčnievať príliš veľa tabaku, skúste tabak odstrániť ešte skôr, ako ho začnete prekladať a ohýbať.

Krok 5

Tak musíte regulovať ťah vašej fajky, pričom tabak ľahko stlačíte – skoro tak ako to spravíte normálne aj pri voľne rezanom tabaku. Myslite na to, aby ste príliš silno nezatlačili, pretože, keď sa tabak zahreje, tak sa roztiahne.

Tak a teraz si už môžete Vašu fajku zapáliť. Možno zistíte, že sa flake tabak trošku ťažšie zapaľuje a tesne po zapálení zhasína, ale príčinou je fakt, že je pevne zlisovaný. Pri zapaľovaní fajky sa budete musieť trošku viacej sústrediť, a keď sa Vám podarí fajku zapáliť, už Vám nebude tak často zhasínať. S tabakom Flake nemusíte tak často poťahovať a tak silno. Len počas zapaľovania si tabak Flake vyžiada viac Vašej pozornosti.

Tip: Pre uľahčenie zapaľovania fajky si vezmite nejaké voľné kúsky tabaku a položte ich na vrch. Budú horieť trochu jemnejšie, ale nijak Vám nezvýšia teplotu alebo nezmenia chuť.

A teraz nastal ten čas, kedy si môžete pohodlne sadnúť a užiť si chuť dobre naplneného tabaku. Aj keď sa Vám to na prvýkrát nepodarí, nevzdávajte to. Pamätajte na to, že dokonca aj skúsení fajčiari tabaku flake si naplnia svoju fajku takým spôsobom, ktorý nefunguje. Akonáhle si osvojíte skúsenosti s flakem tabakom , správne naplnenie fajky sa pre Vás stane hrou. Prajem Vám veľa zábavy s Vaším novým priateľom medzi fajkami.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial