Tabak a jeho stručná história

Tabak a výrobky z neho majú dlhú históriu, siahajúcu až do roku 6000 pred našim letopočtom. Rastlina s latinským názvom Nicotiana tabacum pôvodne rástla iba na území severnej a južnej Ameriky.

Keď v roku 1492 Krištof Columbus objavil nový kontinent, kmene pôvodných Američanov ktoré stretol ho na privítanie obdarovali nielen ovocím, jedlom, či zbraňami ale aj sušenými listami tabaku. Keďže neboli jedlé a ešte aj smrdeli, Columbusovci tieto listy, ktoré pôvodní Američania zo zdravotných aj náboženských dôvodov fajčili po milénia, jednoducho zahodili. Avšak Krištof si čoskoro uvedomil, že medzi domácimi sú sušené tabakové listy pomerne cenným majetkom, s ktorým obchodovali aj obdarovávali.

Príchod tabaku do Európy

Prvými Európanmi ktorí odpozorovali samotné fajčenie boli Rodrigo de Jerez a Luis de Torres počas svojho pobytu na Kube. Jerez sa stal silným fajčiarom a svoj nový návyk si priniesol aj domov do Španielska. Jeho okolie však ostalo vydesené jeho „schopnosťami“ vypúšťať dym z nosa a úst, čo viedlo k tomu, že bol vyše 7 rokov držaný v zajatí španielskou inkvizíciou. Množstvo námorníkov sa v krátkej dobe zaslúžilo o rozšírenie fajčenia na celé územie Španielska a Portugalska. Tí potom sadili semená tabaku v okolí takmer všetkých prístavov, prevažne pre vlastnú spotrebu. Netrvalo to ani pol storočia a tabak sa začal pestovať komerčne. Do konca 16. storočia bol tabak populárny v každej európskej krajine.

strucna historia tabaku, kolubus a tabak smokemag-min

Tabak – Výnosný biznis

Je to takmer neuveriteľné, ale do približne 19. storočia sa tabak hlavne žuval a fajčenie bolo menej populárne. Minca sa začala otáčať až v osemdesiatych rokoch 19. storočia, kedy bol vyrobený prvý strojček na výrobu cigariet, čo bolo začiatkom prvého veľkého cigaretového biznisu. Najväčší nárast popularity fajčenia priniesli svetové vojny. Tabakové spoločnosti posielali vojakom cigarety v balíčkoch s jedlom, čím si vytvorili tisíce verných, závislých zákazníkov. V dvadsiatych rokoch minulého storočia sa tabakové spoločnosti začali zameriavať na nežnejšiu časť populácie s reklamami ktoré propagovali ženskosť tohto návyku. Do roku 1935 sa počty fajčiarok strojnásobili.

strucna historia tabaku, kolubus a tabak smokemag-min

Ďakujeme, že fajčíte…

O problémoch so závislosťou, či chorobami spojenými s užívaním tabaku sa začalo hovoriť už v samotných počiatkoch, aj keď vtedy sa názory delili na dva tábory kde jeden tvrdil, že je to zdraviu prospešné a dokonca lieči choroby a druhý zas, práve naopak, upozorňoval na fakt, že choroby spôsobuje.

V dnešnej dobe je povinnosťou tabakových spoločností svoje výrobky označovať varovaním pred zdravotnými ťažkosťami spôsobené fajčením, avšak toto jeho popularitu ovplyvňuje len minimálne. Napriek tomu, že si je väčšina fajčiarov vedomá zdravotných rizík, nie každý je ochotný bojovať so závislosťou alebo si odopierať pôžitok a možnosť nachvíľku vypnúť. Preto je tabakový priemysel s miliardovými zárobkami ročne stále na vrchole a nevyzerá to tak, že by sa to v blízkej budúcnosti zmenilo.

Patríte aj vy medzi náruživých fajčiarov? Kto je váš obľúbenec? Fajka, cigary alebo cigarety? Napíšte nám v komentári, ktorý zo spôsobov fajčenia si vás získal.

Článok pre vás pripravila: Sheena

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial