Užitočné rady ako správne zvlhčiť tabak

Každému z nás fajčiarov sa môže stať, že nám tabak vyschne. Stráca tým na kvalite a jeho chuť sa vie zmeniť na nepríjemnú, štipľavú. Netreba vešať hlavu a tabak vyhadzovať. Prinášame vám pár jednoduchých trikov ako tabak zvlhčiť a navrátiť mu správne vlastnosti a chuť. 

Úchopový test tabaku

Namiesto komplikovaného zvlhčovania fajkového tabaku, mnohí znalci využívajú tento jednoduchý test na stanovenie vlhkosti. Uchopte ho medzi palec a ukazovák: držte ho zopár sekúnd a pustite. Ak popraská je príliš suchý, ak ostane pokope je príliš vlhký.

Rozdiely medzi cigarovým a fajkovým tabakom sú v odrodách, pestovateľských technikách a fermentácii. Najviac sa však od seba líšia v zložení, výrobe a v skladovaní. Dôsledkom toho sú odlišné aj metódy zvlhčovania tabaku:  fajkovy tabak nemusí mať 70% rel. vlhkosť pri 21˚C  ako pri cigarách. Znesie vlhkosť v rozmedzí 55%  až 75% pri dlhodobom uchovávaní. Okrem toho by mal byť chránený pred priamym slnečným žiarením a veľmi nízkymi teplotami, podobne ako víno a cigary.

Tabak podľa rezu

Napokon si aj vy môžete určiť rozmedzie vlhkosti, pri ktorom ho budete uchovávať. Vlhkosť sa líši od spôsobu nasekania, ako aj druhu tabaku, ktorý má rôznu hustotu a vlastnosti. Cube, ribbon, plug, a shag (rôzne spôsoby rezu tabaku): len skúsenosti s fajčením týchto druhov, vám pomôžu vybrať pre nich vhodnú vlhkosť. Našťastie metódy vlhčenia alebo sušenia fajkového tabaku sú pomerne jednoduché.

Vlhčenie

Táto metóda je vhodná, keď nemáte k dispozícii humidor, alebo potrebujete rýchle riešenie. Nasypte ho do dlane a druhou rukou ho jemne stlačte a umiestnite do misky. Položte na ňu uterák navlhčený destilovanou vodou na dobu od 15minút až po niekoľko hodín. Každú polhodinu môžete tabak premiešať a uterák v prípade potreby navlhčiť. Pri tomto procese pomaly nasiakne vlhkosť. Táto metóda je vhodnejšia ako len postriekať vodou, pretože  sa môže presýtiť vodou, alebo sa z neho odstráni povlak a tým aj aróma.

Sušenie

Nasypte tabak do dlane a druhou rukou ho jemne stlačte. Potom ho nasypte na rovnú plochu.  Nadmerná vlhkosť sa rozptýli v ovzduší. Sledujte tabak každých 10 minút.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial