10 spôsobov, akými sa CIA pokúsila zabiť Castra

V tento deň roku 1959 sa stal Fidel Castro premiérom kubánskej vlády. Podľa muža, ktorý bol poverený jeho ochranou počas väčšiny jeho režimu, Castro odvtedy prežil viac než 600 pokusov o vraždu. Fabian Escalante, bývalý šéf kubánskej tajnej služby tvrdí, že atentátne snahy napredovali nasledovne: Eisenhowerova vláda sa pokúsila zabiť Castra 38-krát; Kennedy, 42; Johnson, 72; Nixon, 184; Carter, 64; Reagan, 197; Bush Sr., 16; Clinton, 21. (Presnosť Escalanteho štatistík, hlavne pokusy od Nixonovej vlády, je však sporná.) Je príliš málo spôsobov, ako na niekoho číhať ostrostrelcom, preto niektoré zo spôsobov, akými sa CIA spikla zabiť Castra, boli dosť divoké. Tu je zopár neortodoxných metód považovaných za vyhnanie Brady:

1. Femme fatale (osudová žena). Marita Lorenz, jedna z mnohých žien, ktoré Castro bral ako svoje milenky, údajne prijala dohodu od CIA, podľa ktorej ho mala nakŕmiť kapsulami naplnenými jedom. Podarilo sa jej dostať tak ďaleko, že prepašovala tabletky do jeho spálne v nádobe od pleťového krému, no tabletky sa v kréme rozpustili a pochybovala, že sa jej podarí nakŕmiť Castra pleťovou vodou, a zbabelo vycúvala. Podľa Lorenzovej, Castro akosi prišiel na jej plán a ponúkol jej svoju zbraň. “Nemôžem to urobiť, Fidel,” povedala mu.

2. Otrávený neoprénový oblek.

Preto, že nie je nič podozrivé na tom, že uprostred invázie v Zálive svíň dostanete od nepriateľa náhodnú potápačskú výstroj, CIA tomu dala šancu. V roku 1975, výbor Senátu pre spravodajskú činnosť prehlásil, že mali „presnú evidenciu“ plánu, že Castrovi ponúknu neoprénový oblek lemovaný spórami a baktériami, z ktorých by dostal kožnú chorobu (možno aj horšie). Na pláne sa údajne podieľal americký právnik James B. Donovan, ktorý by Castrovi oblek poskytol, ak by išiel vyjednávať o prepustení väzňov zo Zátoky svíň. Reportáž pre AP z roku 1975 tvrdila, že plán zanechali „pretože Donovan dal Castrovi iný potápačský oblek na jeho vlastný podnet.“

3. Hypodermická striekačka v guľôčkovom pere. Bežne vyzerajúce pero malo byť vybavené hypodermickou ihlou, ktorá mala byť taká jemná, že Castro by si ani nevšimol keby niekto doňho perom vrazí a vstrekne mu extrémne silný jed.

4. Explodujúca cigara. Toto však nie je žiaden lacný trik – táto cigara mala byť zabalená s dostatkom reálnej výbušniny, ktorá by Fidela zbavila hlavy. V roku 1967, Saturday Evening Postvyhlásil, že policajt z New Yorku prišiel s touto myšlienkou a dúfal, že to vykoná počas Castrovej návštevy OSN v septembri 1960.

5. Kontaminovaná cigara. Možno sa vykašľali na TNT cigaru, no myšlienka, že by prepichli jeho kubánske cigary sa stále vznášala naokolo. CIA dokonca zašla tak ďaleko, že si najala dvojitého agenta, ktorý mal Castrovi podstrčiť cigaru naplnenú botulínom, toxínom, ktorý by vodcu zakrátko zabil. Dvojitý agent údajne dostal cigary vo februári 1961, ale zrejme dostal strach. Takže fajčenie cigár tiež nevyšlo.

6. Explodujúca lastúra. S vedomím, že Castro sa rád potápal, CIA vytvorila plány na umiestnenie výbušného zariadenia do lastúry na jeho obľúbenom mieste. Naplánovali vytvorenie pestrofarebnej mušle nezvyčajného vzhľadu, aby bolo isté že upúta Castrovu pozornosť a pritiahne ho dosť blízko na to, aby ho zabila, keď bomba vnútri vybuchne.

7. Nair (prípravok na odstraňovanie chlpov). No možno nie konkrétne táto značka, ale podľa správy výboru Senátu pre spravodajskú činnosť z roku 1975, Spojené štáty verili, že zahrávať sa s Castrovou bradou bolo zahrávať sa s ľudskou mocou. CIA usúdila, že strata brady by Kubáncom ukázala že Castro je slabý a omylný. Nedomyslený plán bol vymyslený s použitím tálnych solí, chemikálie v depilačných výrobkoch ako Nair, v Castrových topánkach alebo cigare. Chemikália by bola vsiaknutá alebo inhalovaná a zapríčinila by, že známa briadka by odpadla. (Počkať, nebola toto epizóda z filmu Dostaňte agenta Smarta?)

8. LSD. Toto bola skôr snaha ako Fidela zdiskreditovať, nie zabiť ho. Rádio v ktorom Castro uskutočnil živé vysielanie, malo byť bombardované aerosólovým sprejom obsahujúcim látku podobnú LSD. Keby Fidel začal požadovane šalieť v priamom prenose, Kubánci by si mysleli, že stratil rozum a prestali by mu veriť.

9. Vreckovka hemžiaca sa smrteľnými baktériami. CIA bola zdanlivo posadnutá so zasypaním Fidela škodlivými baktériami a toxínmi, pretože tiež zvažovali dať mu vreckovku pokrytú mikróbmi, ktorá by ho nakazila chorobou.

10. Otrávený mliečny kokteil. Podľa Escalanteho, najďalej kam CIA kedy zašla so zabitím Castra, bol smrteľný dezertný nápoj v roku 1963. Pokus bol skazený, keď sa pilulka prilepila na mrazničku, odkiaľ ju mal čašník – vrah v Havana Hiltone získať. Keď sa ju pokúsil odlepiť, kapsula sa roztrhla.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial