Cigary Cohiba: Ako pokusy o atentát stvorili legendu

Cigary Cohiba patria medzi najlukratívnejšie najznámejšie značky kubánskych cigár. Sú známe po celom svete a poznajú ich aj tí, ktorí tomuto špecifickému pôžitku neholdujú. Cohiba je synonymom skutočnej kvality. Avšak nemenej zaujímavá bola cesta tejto legendy na výslnie. Vznikla v zvláštnych časoch a za špecifických okolností. Na počiatku všetkého mal byť totiž atentát…

Cohiba a Cohiba

Cohiba je názov hneď dvoch značiek kvalitných cigár. Jedna z nich patrí Spojeným štátom a jej produkty pochádzajú z Dominikánskej republiky. Tá druhá a, samozrejme, známejšia je kubánska a v USA je ilegálna. Na dovoz tovaru z Kuby totiž dodnes platí prísne obchodné embargo, ktoré začalo už v 60. rokoch minulého storočia. Zaviedol ho prezident John F. Kennedy s cieľom bojovať proti komunistickému režimu Fidela Castra. Medzi týmito rovnomennými značkami však neexistuje okrem názvu žiadna iná spojitosť. Ak teda nerátame súdne procesy, ktoré medzi sebou ich materské spoločnosti dlhodobo viedli. Za tu kubánsku verziu však svet vďačí práve Castrovi…a tak trošku aj CIA.

Cigara značky Cohiba položená na stole s bankovkou z Kuby

Fajčenie cigár mohlo byť Castrovou fatálnou slabosťou

Fajčenie cigár k slávnemu diktátorovi vždy neodmysliteľne patrilo. To si všimli aj agenti tajnej služby CIA, ktorí sa v tom čase snažili Castra zlikvidovať s pravidelnosťou, podľa ktorej sa dalo nastaviť aj hodinky. Ich technici dokonca plánovali využiť jeho vášeň proti nemu a pracovali na vybuchujúcej cigare, určenej na likvidáciu kubánskeho vodcu, v momente, ako si ju zapáli. Inokedy sa mu zas snažili podsunúť otrávenú cigaru. Rovnako boli v ohrození aj jeho brat Raul, Che Guevara a iní vyššie postavení komunisti. Práve preto boli ich cigary prísne kontrolované.

Jedna cigara značky Cohiba na šedom pozadí - detail

História Cohiby sa začala písať približne v polovici 60. rokov. Fidelov osobný strážca si pri šéfovi jedného dňa zapálil cigaru, ktorá mu veľmi dobre zavoňala a začal vyzvedať čo to je za značku. Bodyguard priznal, že ide o špeciálnu zmes tabakov, ale nie je to žiadna značka. Dostal ju od kamaráta, ktorý bol skúseným baličom. Po ochutnávke diktátor zahlásil, že od tohto muža musia získať „recept“. Našli ho a on im povedal celý postup, aké tabakové zmesi používa, z akých sú plantáží, aj do akých tabakových listov ich následne balí. Následne teda zohnali skupinu baličov a postavili továreň El Laguito. Dali baličom materiál a výroba mohla začať.

Vzhľadom na pokračujúce snahy o atentáty zo strany CIA, prebiehala výroba tajne a za prísnych bezpečnostných podmienok. Počas prvých rokov sa vyrábalo len niekoľko tisíc krabíc ročne a tie boli vyhradené pre vysokých vládnych úradníkov, alebo sa používali ako diplomatické dary.

Cigara Cohiba a strelná zbraň

Na svetové trhy (okrem toho amerického) sa Cohiba dostala začiatkom osemdesiatych rokov, vtedy dostupná iba v troch veľkostiach. Na konci dekády už bolo veľkostí šesť a dnes sa spoločne nazývajú Línea Clásica (klasická línia).

Tabakové výrobky od Cohiby sú stále v kurze

Tabakové výrobky Cohiba vyrába dodnes. Svoju ponuku rozšírili o mnoho ďalších veľkostí a limitované edície. V modernej dobe ponúkajú aj strojovo vyrábané cigarky, či dokonca vlastné cigarety a koňak. Čierno-bielo-žltý typický dizajn je pre cigarových milovníkov znakom najvyššej kvality do dnes. Mimochodom, vedeli ste, že slovo Cohiba bol názov používaný kubánskymi domorodcami a pomenovávali ním zväzky zrolovaných tabakových listov, ktoré fajčili dávno pred príchodom Španielov v roku 1492?.

Sheena Monika

Copywriterka, pivná someliérka, “psia mama” a samozvaná ambasádorka za marihuanu a jej liečebný potenciál. Pre hulic.sk funguje ako externá copywriterka, v článkoch sa rada venuje hlavne kultúre a histórii spojenej s fajčením.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial