Cigary sú vytúžený relax pre mnohých fajčiarov
Cigary sú ešte stále pre mnohých symbolom luxusu. Fajčiari, ktorí cigary fajčia, by ich fajčenie označili za zážitok. A nemýlia sa. Fajčenie cigary vyžaduje viac skúseností a času. Práve najdôležitejšou vecou je, aby ste sa neponáhľali a urobili si pohodu potrebnú pre jej vychutnanie.
Keď niekto povie slovo cigara, hneď si mnohí z nás vybavia Kubu, ktorá sa jednoznačne s cigarami a tabakom právom spája. Na Slovensku nie sú cigary veľmi známe, resp. ich nefajčí veľa ľudí, no aj napriek tomu sú obľúbenou aktivitou fajčiarov, ktorí si tento pôžitok radi vychutnajú. V dnešnom článku sa dozviete všeobecné, a dúfam, že aj užitočné, informácie o cigarách a taktiež to, ako vlastne cigary vznikli a ako sa v priebehu rokov vyvíjali.
Je Kuba právom spájaná s cigarami?
Odpoveď znie áno, ale všetko bolo celkom inak, ako si mnohí z vás myslia. Nahliadnime teda na chvíľu do histórie a presuňme sa do Španielska v 18. storočí.
Cigary sa prvýkrát začali baliť v Španielsku začiatkom 18. storočia. Balenie cigár sa neskôr rozšírilo do Francúzska a Nemecka. V Británii sa s balením “segars” (vtedajšie pomenovanie cigár) začalo v roku 1820. Potom nasledoval zákon upravujúci ich produkciu. Na zahraničné cigary bola uvalená daň. Boli tak prístupné len malému počtu obyvateľov, a to im ubralo na popularite. V USA daňová úľava z roku 1870 umožnila, že sa tam popularita cigár rýchlo šírila.
Veľkú popularitu mali cigary v Európe. Španielsky kráľ vydal v roku 1821 dekrét nariaďujúci zvýšenie produkcie kubánskych cigár. Španielsko malo na kubánske cigary vtedy štátny monopol. To viedlo k tomu, že sa v hoteloch a pánskych kluboch začali zriaďovať fajčiarne. V neskorších rokoch sa do európskych vlakov zaraďovali i fajčiarske vagóny. Tradíciou vyšších vrstiev bolo vyfajčiť si cigaru po večeri spolu s pohárom brandy alebo portského. Tento rituál bol obľúbenou aktivitou v najvyšších kruhoch európskej spoločnosti. Medzi vášnivých fajčiarov cigár patril aj ang. kráľ Eduard VII., pričom sa koncom 19. storočia Británia stala najväčším odoberateľom kubánskych cigár.
Prečo sa teda práve Kuba spája s cigarami? Kuba bola totiž rajom pre tabakové plantáže. Tabak z týchto plantáží sa začal baliť do cigár. Tie sa stali obľúbenými, čo viedlo k obrovskému obchodovaniu rôznych krajín s Kubou. Väčšina cigár sa exportovala do USA a Španielska. V druhej polovici 19. storočia sa výroba cigár začala zlepšovať. Vznikali rôzne typy a veľkosti cigár a výrobcovia svoje cigary propagovali. Daň zavedená v USA však v roku 1857 obchodovanie s kubánskymi cigarami obmedzila. To viedlo k tomu, že výrobcovia začali hľadať nové odbyty v Európe.
Cigary – Ktoré sú vhodné pre začiatočníkov?
Pre začiatočníka sú najvhodnejšie cigary, ktoré nie sú príliš drahé. Dôvodom je, aby ste sa mohli zdokonaliť v technike orezávania, zapaľovania a fajčenia.
Poznáme dva typy cigár: ručne balené a strojovo vyrobené. Každá cigara obsahuje náplň, ktorá jej dáva charakteristickú chuť a vôňu. Náplň sa skladá z: ligero (je chuťovo najsilnejší), seco (svetlejší a slabší ako ligero) a volado (dobre horí). Kvalitné cigary majú náplň z celých listov (long filler).
Väčšina cigár má koniec uzavretý čapičkou, ktorú pred zapálením treba orezať. Cigara sa orezáva cca 1,5 – 3 mm nad spodkom čapičky. Existuje viac typov orezávačov, ktoré môžete použiť: ostrý nožík, orezávač na cigary alebo nožnice na orezávanie.
Na zapálenie cigary sa odporúča použiť špeciálny zapaľovač alebo cédrové drevo. Dôležité je, aby sa cigara zapálila rovnomerne. Držte ju v horizontálnej polohe, aby sa jej plameň iba dotýkal. Potom ju pomaly otočte, aby obhorela z každej strany. Následne treba priblížiť plameň. Jemne z cigary potiahnite a otáčajte ňou. Keď päta začne horieť, fúknite do nej. Tak sa uistíte, že horí rovnomerne.
Čo na záver? To najdôležitejšie. Vychutnajte si to, užívajte si tento moment relaxu a na chvíľu zabudnite na všetky problémy a trápenia.
Článok pre vás pripravila Adriána
Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…