Čo je melasa?

Melasa je základná zložka, ktorá sa používa pri fajčení narghile – (vodné fajky). Pozostáva z rôznych druhov tabakových listov, v ktorých môžeme objaviť širokú škálu chutí spolu s výraznou arómou, ktorá závisí od prísad a cukrovej trstiny, ktoré sú v zmesi pridané.

Termín “Molasses” (melasa) vznikol v 19. storočí v Egypte, počas Ottomanskeho dobývania. Ľudia zvykli fajčiť to, čomu sa kedysi hovorilo “Tombak”, čo je vlastne druh tabaku, ktorý bol sadený a pestovaný na tureckých a iránskych poliach, kde bol proces jeho prípravy veľmi jednoduchý a jeho kvalita bola posudzovaná iba podľa svojho druhu.

Počas tohto obdobia Egypťania čelili mnohým dilemám. Jednou z nich bola dilema, odkiaľ priniesť tabak. V dôsledku tejto zvláštnej, veľmi znepokojujúcej otázky, začali vyrábať alternatívny tabak z kokosových orechov. Nasledovali jednoduché kroky/postupy s cieľom získať náhradné výrobky, ktoré by obstáli. Prvým krokom bolo urobiť do kokosového orecha dve diery, a to so zámerom vybrať mlieko z vnútra dužiny. Robilo sa to nahradením gumovej hadičky bambusovou palicou a nakoniec sa použila pálená hlina, aby sa tam umiestnil tabak. No a nakoniec bola Shisha vytvorená a považovala sa za vynález storočia. Táto inovatívna tvorba bola vtedy nazývaná “Gouza” a dnes sa vyvinula do konceptu, aký poznáme pod pojmom “ Shisha”.

Prvá melasa

Existuje legendárne rozprávanie príbehu o mužovi, ktorý večeral v Egypte, a zatiaľčo si muž vychutnával známy egyptský dezert – ktorý je pripravovaný z chlebu a istej ingrediencie zvanej malazzez, vyberanej z cukrovej trstiny – napadla mu náhla a nezvyčajná myšlienka, že prečo nepoužiť túto melasu na doplnenie unikátnej textúry tabaku a na to, aby sa mu dodala istá príchuť pri fajčení, a prečo neobrátiť túto bežnú tendenciu/zvyk na luxusný a čerstvý zážitok. No a táto vzrušujúca predstava bola podstatou tabaku do vodnej fajky (Nargile Tobacco), aký dnes poznáme, čiže tabak so sladkou lepkavou melasou, ktorá bola známa pod pojmom „Massell“.

S rozvojom priemyslu sa vyvíjal aj tabak, čo viedlo k jeho zmiešavaniu s rôznymi príchuťami. To odštartovalo konkurenciu medzi spoločnosťami v tejto oblasti, až pokým sa nevyvinul Nargile Tobacco (tabak do vodnej fajky), aký dnes poznáme.

Tabakový priemysel sa rozvíjal, a s ním aj široká škála príchutí, ktoré sa do tabaku primiešavali. Vyvinuli sa konkurenčné postoje a spolu s priemyslom histórie sa objavili aj zanietení súperi, rovnako ako sa objavila aj prémium značka, Nargile Tobacco.

Ako sa technológia neustále vyvíja a povedomie ohľadom fajčenia a toho, aké je nezdravé sa zvyšuje, tak sa vyvíjame aj my. No a „Massell“ spoločnosti prišli s lepšími značkami s menším obsahom nikotínu, aby svojich zákazníkov uistili, že si v srdci udržiavajú ich najlepšie záujmy.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial