Ťahá sa vodná fajka do pľúc? Skúsme spolu vyriešiť tento “problém“ raz a navždy!

Ťahá sa vodná fajka do pľúc? Tak takto nejako znie asi najčastejšia otázka všetkých začiatočníkov, ktorí sa rozhodli zaradiť shishu medzi svoje obľúbené koníčky. Pre ostrieľaných fajkárov sa táto záležitosť môže zdať banálna až smiešna. V hlavách začínajúcich fajčiarov však celkom iste vyvoláva množstvo otáznikov, na ktoré by veľmi radi dostali fundované a presvedčivé odpovede. Aby sme im pátranie po informáciách aspoň trochu uľahčili, rozhodli sme sa tejto téme venovať pár riadkov. Takže ako to teda je s tým ťahaním dymu z vodnej fajky?

Ťahá sa vodná fajka do pľúc? Áno, samozrejme! Ako to robiť správne?

Vodné fajky sú jedným zo spôsobov používania, resp. fajčenia tabaku. Okrem shishe sú tu ešte cigarety, cigary alebo klasické fajky na tabak. Každý skúsený fajčiar shishe vám potvrdí, že vodná fajka sa ťahá do pľúc – je to konvenčný a po stáročia zaužívaný spôsob. Pravdou síce je, že malé percento fajčiarov vodnej fajky ťahá dym len do úst – týchto “labužníkov“ je však naozaj ako šafránu. Ich spôsob fajčenia shishe je však nesprávny. Len do úst (nie do pľúc) sa ťahá tabakový dym jedine z cigary a fajky na tabak. Tu sa šlukovanie vyslovene neodporúča – môže to spôsobiť hroznú nevoľnosť či bolesti brucha. Cigarový a fajkový tabak sú totiž prisilné – ich inhalovanie do pľúc sa vôbec neodporúča. Do pľúc sa ťahá iba dym z vodnej fajky alebo cigariet – ani tu sa to však nerobí celkom rovnakou technikou.

Detail: mladá žena vydychuje dym, fajčí vodnú fajku

Do pľúc sa ťahá shisha aj cigarety! Viete však, akým spôsobom?

Už sme spomenuli, že vodná fajka a cigarety sa ťahajú do pľúc. Má to však jeden malý háčik. Cigareta sa fajčí metódou označovanou ako MTL (mouth to lung). Čo to znamená? Ak aspoň trochu ovládate angličtinu, možno už tušíte, o čom je reč. Dym z cigarety sa najprv potiahne do úst – až následne sa vdýchne do pľúc. Pľúca teda nasávajú mix tabakového dymu a čistého vzduchu – dutina ústna tvorí pre dym akúsi medzizastávku. Pri spôsobe DL (direct lung) sa dym ťahá priamo do pľúc bez toho, aby sa zadržiaval v ústach. A presne toto je prípad vodnej fajky. Dym zo shishe prúdi počas nádychu (potiahnutia) neriedený a v plnej svojej sile rovno do pľúc fajčiara. Už je vám to jasnejšie? Super! Niečo si však ešte k tomu povieme.

Je vodná fajka zdravšou alternatívou fajčenia? Asi budete sklamaní!

Hovorí sa, že každá sranda niečo stojí a každá neresť si pýta svoju daň. Pri vodnej fajke by sa dal aplikovať aj známy výrok, že všetko dobré a chutné býva väčšinou nezdravé. Bohužiaľ, je to skutočne tak. Počas hodinového sedenia pri vodnej fajke urobí fajčiar v priemere 200 šlukov – v hrubom prepočte je to až 90 tisíc mililitrov vdýchnutého dymu. Fajčiar bežnej cigarety si potiahne asi 20-krát, čo predstavuje približne 600 mililitrov dymu. Z cigarety obsahujúcej okolo 8mg nikotínu sa z neho do tela fajčiara dostanú najviac dva.

Detail: mladý muž fajčí vodnú fajku, vydychuje dym

Čo sa teda nikotínu týka, tak klasická shisha ho v porovnaní s cigaretou dodá svojmu používateľovi viac aj o 70%. Vodná fajka oproti cigarete vyprodukuje až 36-krát viac dechtu a asi 15-krát viac oxidu uhoľnatého (CO). Navyše – pri fajčení vodnej fajky je potrebný oveľa silnejší a intenzívnejší ťah fajčiara. Je to z dôvodu potreby prekonania odporu spôsobeného prechodom dymu cez vodu vo váze. Tým sa zároveň oveľa hlbšie do jeho pľúc dostáva aj väčšie množstvo škodlivín, ktoré vdychovaný dym obsahuje. Shisha tak určite (a bohužiaľ) nie je zdravšou alternatívou fajčenia tabaku. No čo už…

Shisha tabakový dym chladí! Ako je to s jeho filtráciou?

Jedným z najrozšírenejších argumentov nadšencov vodnej fajky je tvrdenie, že voda vzniknutý dym ochladzuje, zbavuje nečistôt, drobných častíc, dechtu, oxidu uhoľnatého, nikotínu a všetkých ostatných nebezpečných splodín horenia či karcinogénnych látok. Bolo by to síce pekné, ale vôbec to tak nie je. Súhlasiť sa dá jedine s prvou časťou vety – shisha naozaj tabakový dym chladí, čím ho robí jemnejším. A to je tak asi všetko. Voda v skutočnosti zachytáva iba trochu špiny a mizivé percento všetkých toxínov.

Heat management system: kaloud s uhlíkmi na korunke v obklopení uhlia

Najväčšie riziko pre fajčiara vytvára použité uhlie, ktoré produkuje väčšinu všetkých škodlivých látok – až 90%. Dbajte na to, aby ste ako zdroj tepla používali vždy len prírodné a kvalitné kokosové uhlíky do vodnej fajky. Tieto musia byť rovnomerne a dokonale rozpálené, pričom miestnosť určená na fajčenie by mala byť primerane odvetrávaná.

Klasický alobal je vhodné nahradiť sofistikovanejším zariadením HMS (Heat Management System). Táto pomôcka účinne zabraňuje padaniu kúskov horiaceho uhlia do tabaku – splodinám obsiahnutým v dyme však ani ona veľmi neublíži. Čo dodať na záver? Snáď iba želanie, aby vám vodná fajka prinášala len radosť a príjemne strávené chvíle – jej neduhy nech vás oblúkom obchádzajú!

Vojto

Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial