Fajčenie mladistvých. Ako zistiť, že vaše deti fajčia? Druhá časť.

Fajčenie u mladistvých bude vždy horúcou a dôležitou témou. V predošlom článku sme rozoberali škodlivosť fajčenia u maloletých. Snažili sme sa o získanie informácii prostredníctvom úprimného rozhovoru. Ak vám nepomohla táto metóda, spoločne sa pozrieme ako odhaliť, či vaše deti fajčia prostredníctvom fyzických symptómov. Túto metódu môžete použiť nielen na deti, ale aj vašich blízkych, pokiaľ máte podozrenie, že fajčia.

Fajčenie a podozrivý kašeľ

Jedným z najbežnejších a okamžitých príznakov fajčenia je fajčiarsky kašeľ. Objavuje sa pár dní po začatí fajčenia a vyskytuje sa aj pri bežnom, nielen tuhom fajčení. Najhorší je ráno a počas dňa sa zmierňuje. Sprevádza ho hlien, ktorý môže byť číry, žltý alebo zelený.

Žlté zuby

Jedným z vedľajších účinkov fajčenia je žltnutie zubov. Chvíľu trvá, kým sa tento príznak objaví, no máte viac menej istotu, že vaše deti fajčia. Pokiaľ si to všimlo samotné dieťa, je možné, že začne vo vyššom množstve používať prípravky na bielenie zubov, či ústne vody. Môže to byť indícia pre vás, že máte doma fajčiara.

Žlté prsty

Ako sme písali v predošlom odseku, žltnutie zubov trvá nejaký čas, kým je viditeľné. Žltnutie prstov sa dostaví takmer okamžite. Žlté škvrny na prstoch a nechtoch sa ťažko zmývajú, čiže sú očividným znakom fajčenia.

Ťažkosti s dýchaním

Silným sprievodným znakom fajčenia sú dýchacie ťažkosti. Pokiaľ sa vaše deti ľahko zadýchajú, majú problém pri fyzických aktivitách s vysokou pravdepodobnosťou fajčia. Sprievodným javom je pískanie priedušiek, ktoré môže naznačovať fajčenie, ale aj zápal priedušiek. Veľa fajčiarov máva chronické zápaly priedušiek, čo naznačuje poškodenie dýchacích ciest.

Zapáchajúce oblečenie

Cigaretový dym je pretrvávajúca vôňa, ktorej sa ťažko zbavuje. Cigaretový zápach sa drží nielen na oblečení ale aj vo vlasoch. Deti a dospievajúci sú vynaliezaví a budú sa snažiť prekryť zápach z cigarety zvýšeným používaním dezodorantov, parfumov a rozličných sprejov. Tieto výrobky dokážu čiastočne prekryť zápach z cigariet, no stále ho môžete ucítiť. Cigaretový zápach sa úplne odstráni praním oblečenia, čiže si všímajte či vaše dieťa neperie oblečenie častejšie, poprípade kontrolujte jeho špinavé prádlo, či nie je cítiť po dyme.

Fajčenie cigariet u mladistvých

Časté vetranie v izbe

Ak vaše deti fajčili v izbe, budú sa snažiť zakryť stopy častým a dlhým vetraním. Všímajte si, či aj počas nepriaznivého počasia trvajú na otvorenom okne.

Vypálené diery po cigarete na oblečení, koberci či aute.

Mladí fajčiari sú neskúsení v a ľahko sa im môže stať, že si spália oblečenie či nábytok. Vypálené diery sú jasným príznakom fajčenia.

Zapaľovač či zápalky v batohu či kabelke

V tomto prípade máte viac menej istotu, že vaše deti fajčia. Môžu tvrdiť, že ich majú na zapálenie sviečok. Všímajte si, ako často zapaľovač, či zápalky používajú, aby ste zistili, či fajčia.

Všímajte si, či priatelia vašich detí fajčia

Dospievajúce deti majú často krát pocit, že aby zapadli do partie, musia tiež fajčiť. Podliehajú tak tlaku fajčiarov a spoločnosti a mnohokrát aj keď sami nechcú, fajčiť začnú. Pokiaľ majú priateľov fajčiarov je vyššia pravdepodobnosť, že fajčiť budú.

Často žujú žuvačku a používajú ústne vody

Aj keď sú to deti, dobre si uvedomujú, že cigarety zapáchajú a budú sa to snažiť všemožne zakryť. Častým používaním ústnej vody, či žuvaním žuvačky sa budú snažiť zakryť svoj zlozvyk.

A posledné, peniaze!

Kontrolujte ako míňajú peniaze. Fajčenie je drahý zlozvyk. Pokiaľ máte prístup k ich účtu, máte vyhraté. Pokiaľ cigarety kupujú pravidelne, nájdete stopu. Sú to časté obchody v trafikách, obchodoch so zmiešaným tovarom atď.

Fajčenie cigariet u mladistvých

Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli. Vďaka týmto metódam môžete odhaliť nielen vaše deti, ale aj manžela či manželku alebo iných blízkych, ktorý pred vami taja fajčenie.

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial