Fajky BPK Proseč – História ich vzniku a výrobného procesu
Fajky na tabak majú dlhú históriu a dodnes sú stále obľúbené. Čo však motivovalo zakladateľov firiem k ich výrobe? Zaujal nás príbeh fajok BPK a rozhodli sme sa, že sa s vami oň podelíme.
Vojsko, armáda, kone a …. fajky?
História výroby fajok v Proseči sa začala písať už pred desiatkami rokov. Konkrétne to bolo v roku 1842. Avšak rok predtým sa tadiaľto presúva ustupujúce pruské vojsko. Dvaja muži boli preto vyzvaní, aby pomocou traktorov prepravili krmivo pre vojenské kone. Tu sa začína písať ich príbeh.
Vďaka armáde, s ktorou cestovali, sa dostali až do Kladska, kam ich na istý čas prevelili a naučili sa remeslo výroby fajok. Po návrate domov začali páni Pešina a Švec sami takéto fajky vyrábať. Zistili, že o ich fajky sú ochotní sa ľudia „pobiť“ a na trhu je o nich skutočne veľký záujem. Svojim dosiahnutým úspechom tiež inšpirovali mnoho iných remeselníkov. Ako čas plynul, výroba fajok sa uberala správnym smerom a najmä v malých dielňach sa úspešne rozvíjala.
Na úplných začiatkoch sa na výrobu fajok používalo drevo z jelše, javora či hrušky. Tieto druhy dreva boli najpoužívanejšie najmä z dôvodu, že ich remeselníci mali vo svojom okolí dostatočné množstvá.
Stúpajúci záujem o fajky ich donútil založiť najskôr dielňu, neskôr továreň
Po roku 1880 založil obchodník Kopperle dielňu, v ktorej už od samého začiatku zamestnával vyše tridsať robotníkov. Fajky, ktoré boli v tej dobe expedované do určitých lokalít niesli rôzne názvy ako napríklad Krumlovky, Ulmačky, Tyrolky a podobne. Záujem o výrobky sa postupne rozrastal do celého vtedajšieho územia Rakúsko-Uhorska.
Ľudia si uvedomovali, že výrobné fabriky založené Kopperlém každým dňom prosperujú a vynikajú vysokou kvalitou produktov. Keďže Kopperle disponoval svojimi konexiami a finančnými možnosťami, v roku 1905 sa dielňa premenila na továreň, v ktorej bol pre pohon strojov inštalovaný parný stroj.
Pracovali celé rodiny, vrátane detí
Po roku 1910 začal Kopperle na základe francúzskych vzorov importovať a spracovávať briarové drevo. Po importe do svojej krajiny ho predával aj iným výrobcom. Medzitým sa začala výroba venovať aj krátkym fajkám.
V tomto období vznikali v Proseči ďalšie nové prevádzky vybavené strojmi, ktoré sa špecializovali prevažne na brúsenie a výrobu polotovarov. Povrchovú úpravu dreva mali na starosti samotní remeselníci. Faktom je, že na tejto práci sa častokrát podieľali celé rodiny vrátane detí.
Na konci tridsiatych rokov bolo vo výrobe vyše 500 rôznych druhov fajok, na ktorých pracovalo viac ako 600 remeselníkov. Požiadavky fajčiarov sa menili spolu s dobou, a preto sa časom na trhu výrobcovia zamerali na predovšetkým krátke zahnuté (Bent, Gavalier, Melzer a pod.) a neskôr rovné fajky (Billiard, Apple, Princ a pod.).
Strojový park v Proseči
V roku 1950 sa celá výroba fajok vo vtedajšom ČSR sústredila len do jediného mesta – Proseč. Vzhľadom k vyvlastneniu súkromníkov mal nový národný podnik k dispozícii solídny strojový park, zásoby kvalitného talianskeho briaru, polotovary i hotové fajky.
Domáca výroba fajok úplne zanikla v päťdesiatych rokoch a len niekoľko remeselníkov sa svojej výrobe venovalo aj naďalej. Továreň medzitým zmenila niekoľko vlastníkov ako napríklad Koh-i-noor či TOFA.
V sedemdesiatych rokoch sa výroba vrátila a v Proseči sa vyrábalo najviac fajok. Číslo presahovalo jeden milión ročne, pričom až 90% všetkých vyrobených fajok bolo určených na export hlavne do západných krajín. Ako štátny podnik táto fabrika existovala do roku 1994, po tomto roku bola v rámci reštaurácie priestorov vrátená dedičom pôvodného majiteľa. V súčasnej dobe táto firma pokračuje v 175 rokov dlhej tradícií pod názvom BPK spol. s.r.o.
Patríte medzi hrdých majiteľov fajky BPK? Napíšte nám, či spĺňa vaše očakávania, poprípade jej výhody a nevýhody.