Nelegálne cigarety a tabak tu boli, sú a budú
Nelegálne cigarety a tabak sú artiklom, na ktorý upriamili svoju pozornosť organizované skupiny výrobcov, pašovateľov, distribútorov a predajcov po celom svete. Pýtate sa prečo? Odpoveď na položenú otázku je veľmi jednoduchá. Pre peniaze. A vôbec nie malé. Či sa nám to páči, alebo nie, nelegálny obchod s tabakom a tabakovými výrobkami je rozšírený po celom svete – naše malé Slovensko nevynímajúc.
Rýchlo a pomerne ľahko zarobené veľké peniaze sú pre zainteresované strany tak silnou motiváciou, ktorá v nich potláča aj strach z možného trestno – právneho postihu v prípade odhalenia. Väčšinou sa spoliehajú na to, že v rukách polície vo väčšine prípadov končia len tie najnižšie položené články – robotníci, alebo menšie ryby na spodných stupňoch riadenia tohto biznisu.
Samotní organizátori, resp. riadiace hlavy celého obchodu sú často v tejto hierarchii postavení nedosiahnuteľne vysoko. Stíhať a právoplatne ich odsúdiť je pre políciu a ostatné štátne orgány veľakrát aj napriek vynaloženému enormnému úsiliu nad ich sily. Jednotlivé štáty tak prichádzajú ročne o obrovské peniaze vo forme únikov na nepriznaných a nezaplatených spotrebných daniach, cle, alebo DPH.
Nelegálne cigarety a tabak neobchádzajú ani Slovensko
Na Slovensko sa pašované cigarety a tabak dostávajú v drvivej väčšine prípadov cez našu východnú hranicu s Ukrajinou, ktorá je zároveň aj vonkajšou hranicou Schengenského priestoru a EÚ. Aj napriek použitiu tej najmodernejšej techniky, kamerových systémov s nočným videním, termokamier, alebo georadaru, ktoré chránia pozemný, podzemný aj vzdušný priestor si pašeráci stále hľadajú nové a nové spôsoby, ktorými dokážu prekvapiť aj skúsených policajtov a colníkov.
Medzi klasické spôsoby pašovania cigariet patria úkryty v dutých častiach osobných a nákladných automobilov, ich nádržiach, alebo v železničných vagónoch. Medzi sofistikovanejšie spôsoby, vyžadujúce si vyšší stupeň organizovanosti, patrí použitie malých nízkoletiacich lietadiel, člnov, alebo moderných bezpilotných dronov. Zaujímavý je aj ani nie tak dávno objavený – vyše pol kilometra dlhý podzemný tunel, ktorým sa za pomoci koľajníc a malých vagónov z Ukrajiny na Slovensko pašovali nelegálne cigarety. Bola toho v tom čase niekoľko dní plná televízia aj noviny, možno si niektorí aj spomeniete.
Nelegálne cigarety sa vyrábajú aj na Slovensku
Ďalší zo spôsobov, akými sa nelegálne cigarety môžu na Slovensko dostať je ten, že sa tu priamo vyrobia. Samozrejme – načierno. Výrobné linky sa stavajú v halách, ktoré sú situované buď niekde na samote – úplne mimo civilizácie a neželanej pozornosti, alebo naopak – v hustejšie zastavaných priemyselných zónach, kde medzi ostatné stavby zapadnú a ľahko sa medzi nimi stratia. Často mávajú zabezpečený aj vlastný zdroj energií, aby nevzbudzovali pozornosť ich nadmerným odberom. Robotníci, ktorí na linkách pracujú, pochádzajú často z tretích štátov, na území Slovenska sa zdržiavajú väčšinou nelegálne. Títo ľudia výrobné haly dlhé mesiace vôbec neopúšťajú – majú v nich zabezpečený priestor na bývanie. Zo strany svojich “zamestnávateľov“ sú na túto prácu zneužívaní, robia ju v otrasných podmienkach a z donútenia. Niekedy doslova za stravu – ak sa to, čo dostávajú, stravou nazvať dá.
Slovensko funguje ako tranzit na západ
Nelegálne cigarety prúdiace ku nám z východu, alebo aj tie nezákonne vyrobené na našom území, väčšinou nie sú určené pre slovenský čierny trh. Dôvodom sú opäť peniaze. U nás stojí krabička cigariet približne 4 eurá, avšak v krajinách západnej Európy, napríklad v Nemecku, sa predáva aj za 7 eur. Ak vezmeme do úvahy, že krabička čiernych cigariet sa predáva približne za polovicu hodnoty tej legálnej, ľahko si vieme vypočítať, že zisk z predaja na západe môže byť oproti nášmu trhu takmer dvojnásobný.
Keď si predstavíme, že výrobná cena jednej takejto krabičky cigariet je maximálne niekoľko desiatok centov, vôbec nemusíte mať doktorát z matematiky, aby ste zistili, že sa v konečnom dôsledku bavíme o astronomicky vysokých číslach. Slovensko tak viac – menej slúži len ako vstupná brána do Schengenu – ako tranzitná krajina na západ, kde má čierny trh s tabakom oveľa väčší predpoklad produkcie vyššieho zisku. Vo všeobecnosti platí, že nelegálnym obchodom sú najviac ohrozené krajiny, v ktorých je cena legálne predávaných cigariet najvyššia. Krajiny, kde je rozdiel medzi cenou legálne ponúkaných výrobkov a nelegálnou produkciou nižší, nie sú pre čierny trh až tak atraktívne.
Historický úspech slovenských kriminalistov v Lučenci
Vo februári 2021 oznámila Finančná správa SR, že sa jej v rámci akcie s krycím názvom “Čierny Panter“ podarilo objaviť doposiaľ najväčšiu výrobňu nelegálnych cigariet v slovenskej histórii. Pracovníci Kriminálneho úradu Finančnej správy SR vtedy v Lučenci zaistili viac ako 44 ton tabaku, 24,6 milióna kusov cigariet a viaceré stroje na ich výrobu, čím zabránili úniku na DHP a spotrebnej dani vo výške bezmála 6 miliónov eur. Je to zatiaľ najväčší úlovok v dejinách Slovenska, ktorý svedčí o tom, že aj my sme významnou súčasťou veľkého nelegálneho tabakového biznisu.
Peniaze, ktoré sa získavajú nelegálnym predajom cigariet podporujú rozvoj ďalších protizákonných a protiprávnych aktivít. Patria sem drogová trestná činnosť, obchod s ľuďmi – “bielym mäsom“, prostitúcia, pornografia, predaj ľudských orgánov, nútená práca, nelegálna migrácia, majetková a finančná kriminalita, pranie špinavých peňazí, čierny obchod s autami, zbraňami, liekmi, ale aj terorizmus a veľa ďalších. Kúpou každej jednej nelegálne vyrobenej cigarety tak vedome – či nie, prispievame na rozvoj organizovaného zločinu nielen u nás, ale aj vo svete.
Ešte vám prezradím pikošku, ktorá je dokonalým odrazom reality a dáva priestor na vážne zamyslenie sa. Bývalý prezident Finančnej správy SR Ing. František I. a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy SR JUDr. Ľudovít M. momentálne čelia trestnému stíhaniu, kde je im za vinu kladené spáchanie závažnej korupčnej trestnej činnosti súvisiacej s výkonom ich funkcie, za čo im hrozia vysoké tresty odňatia slobody. Krátko a trefne – asi spravili capa záhradníkom. Čo dodať, aj takéto situácie život na Slovensku prináša..
Fajčenie nelegálnych cigariet vážne ohrozuje vaše zdravie
Nelegálne cigarety, tabak, či ostatný materiál použitý pri ich výrobe neprešiel žiadnou kontrolou, ktorá je inak pri ich výrobe povinná. Tabak má neznámy pôvod, môže obsahovať vysoké koncentrácie toxických chemických látok, ktoré sú schopné trvale poškodiť vaše zdravie. Nie je zaručené, že pri ich výrobe boli správne dodržané všetky technologické postupy, vylúčená nie je ani neželaná kontaminácia. Neznámy ostáva aj spôsob a podmienky skladovania, alebo následnej prepravy. V takto zaistených cigaretách už bola zistená aj prítomnosť choroboplodných baktérií, hmyzu, roztočov, či fekálií. Keď vám teraz zaželám dobrú chuť, chápte to ako cielenú iróniu navádzajúcu k tomu, aby ste sa takýmto cigaretám vo vlastnom záujme vyhýbali veľkým oblúkom..
Čísla, fakty a percentá hovoria jasnou rečou
O tom, že nelegálny obchod s tabakom skutočne nie je žiadna hra o fazuľky, vás celkom určite presvedčia nasledovné štatistické ukazovatele. Až 25% celosvetovej produkcie cigariet končí na čiernom trhu. Posledné údaje hovoria, že až 6% spotrebovaných cigariet na Slovensku pochádza z nelegálnej produkcie. Celkovo sa vyrobí približne 45 miliárd nelegálnych cigariet, pričom každá štrnásta, ktorá sa vo svete vyfajčí, je ilegálna. Nelegálny obchod z cigaretami a tabakom spôsobuje v Európskej únii ročný daňový únik až 10 miliárd eur!
Nelegálne cigarety – áno, či nie? Rozhodnutie je na vás!
Skutočne je len na vás, či sa aj napriek rizikám, o ktorých ste sa v tomto článku dočítali, uchýlite k vyhľadávaniu lacnejších čiernych cigariet. Je na zvážení každého fajčiara, či je v snahe ušetriť pár eur ochotný ohroziť vlastné zdravie, podporiť organizovaný zločin, alebo vedome oslabovať ekonomiku vlastnej krajiny. Myslím si, že dnes už pre nikoho nie je problém nájsť si na internete kvalitný a overený smokeshop, kde má istotu a záruku kúpy prvotriedneho a kontrolovaného tovaru. Riešením môže byť aj renomovaná a spoľahlivá kamenná predajňa fajčiarskych potrieb, kde vám pri výbere ochotne pomôže a poradí odborne vyškolený personál. V tomto sa naozaj oplatí staviť na bezpečnosť a neriskovať. Na úplný záver som sa trošku zamyslel nad tým, že celý tento “cirkus“ má vlastne na svedomí pár domorodých amerických indiánov. Tí nemohli ani len tušiť, akú gigantickú megamašinériu spúšťajú, keď pred 500 rokmi v dobrej viere naložili Krištofovi Kolumbovi na jeho loď niekoľko semien a suchých listov tabaku.
Článok pre vás pripravil Vojtech
Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.