Nikotín bude na Novom Zélande zakázaný!

Nikotín a fajčenie všeobecne zažívajú v posledných rokoch obmedzenia, zlú reklamu a najnovšie aj úplný zákaz na južnej pologuli. Ako sa to prejaví a čaká nás v Európe niečo podobné?

Škodlivosť fajčenia ako hlavný argument

Austrália a Nový Zéland sú známe mnohými svojskými opatreniami v oblasti verejného zdravia. Najnovšia legislatíva sa má týkať zákazu fajčenia. Ako má niečo tak absurdné fungovať? Hlavné zameranie je na teenagerov, ktorí si legálnou cestou cigarety nikdy nekúpia. Hraničný vek sa má každým rokom zvyšovať a deti, ktorým je dnes štrnásť tak nebudú mať v budúcnosti šancu na nákup tabakových výrobkov s obsahom nikotínu.

Horiaca cigareta položená na múriku

Nový Zéland si týmto sľubuje úplnú elimináciu fajčenia u ďalšej generácie. Teenageri tam dnes vo veľkej miere vapujú, skoro 20%. Je to oveľa väčšie percento ako pred desiatimi rokmi. Celkovo je podiel fajčiarov menší a hlavnými užívateľmi sú Maori, nie obyvateľstvo s európskymi koreňmi.

Nikotín sa dočká aj ďalších opatrení

Nový Zéland bojuje proti fajčeniu už nejaký ten čas, čo sa odzrkadlilo aj na náraste čierneho trhu s tabakom. Niet sa čomu čudovať, keďže obmedzenia sa najviac dotýkajú chudobných. Dlhodobých fajčiarov sa po novom rozhodnú presvedčiť skoncovať s fajčením zvyšovaním cien, obmedzovaním obchodov s fajčiarskymi potrebami i znižovaním legálneho množstva nikotínu na jednu cigaretu. Práve toto opatrenie sa mnohým nepozdáva, pretože sa najviac dotýka ľudí s nízkym príjmom, ktorí budú musieť kupovať viac krabičiek pre rovnaké množstvo nikotínu. Zaujímavosťou je, že zákazy by sa nemali vzťahovať na vapovanie.

Zákaz fajčiť - informačná ceduľa na tehlovej stene

Čaká nás niečo podobné v Európe?

Škodlivosť fajčenia je neustále omieľaná téma, ktorá však nemá v európskych štátoch také výsledky ako inde vo svete, napríklad v USA. Tam prebieha boj s tabakom od 60. rokoch minulého storočia, zatiaľ čo v Európe je cigareta bežnou súčasťou života. V prvej dvadsiatke štátov, ktoré najviac fajčia sa až na pätnástich priečkach umiestnili tie európske. Svedčí to aj o tom, že propaganda proti tabaku tu nie je taká účinná ako v Amerike i keď tu máme vyššie dane na tabakové výrobky. Ďalší mýtus, že fajčenie je záležitosťou iba nižšej vrstvy sa v Európe vyvrátil. Zatiaľ čo prieskumy hovoria, že v Amerike bohatší ľudia nefajčia, pre európske pomery to neplatí. Je preto pravdepodobné, že hocijaké obmedzovanie tabakového priemyslu by sa stretlo s veľkou nevôľou a nesúhlasom.

Článok pre vás pripravila Marianna

Veronika

Fretčia mama, maliarka podivných ezoterických obrazov a pestovateľka začínajúcej botanickej záhrady v petržalskom byte. Má na starosti externých článkarov, tvorbu obsahu a textov na weboch, popisy, SEO optimalizáciu…

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial