Shisha a jej stručná história

Odkiaľ pochádza vodná fajka (Shisha)? Ako sa rozšírila do sveta? Aké názvy pre vodnú fajku poznáme? Čo presne znamená pojem Shisha? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v článku.

Korene vodnej fajky pochádzajú z Indie. V podobe v akej ju dnes poznáme sa zrodila okolo pätnásteho storočia, kedy sa začala indická výroba skla. To bolo výsledkom vývozu skla do Indie prostredníctvom Britskej Východoindickej spoločnosti. Sklenený základ sa nazýval Shisha. Jeho tajuplnosť sa rozšírila do Iránu, kde sa s ňou používal špeciálne silný, neochutený tabak, nazývaný „Ajami“. Preslávila sa počas vlády Ottomanovej ríše približne v období Murata V. v rokoch 1623-1640. Sultáni tej doby si nechali robiť portréty s ich Nargiles ( vodnými fajkami ) a vodné fajky sa stali symbolom sociálneho postavenia tej doby. Fajčila sa po kráľovských večeriach a diplomatických stretnutiach.

Vodna fajka je celosvetovo známa pod rôznymi názvami ako vodné bongo, hookah, nargeela/nargile/narghile/nargileh, argeela/arghileh, shisha/sheesha, okka, kalyan, alebo ghelyoon či ghalyan. Viaceré z týchto názvov sú arabského, somálskeho, indického, etiópskeho, tureckého, uzbeckého, alebo perzského pôvodu.

Shisha

Shisha, synonymum pre Hookah – vodnú fajku, pochádza z perzského slova shishe, doslovne preloženého ako sklo a nie fľaša . Bežnejšie sa používa v Egypte, Maroku, Tunisku, Saudskej Arábii a Somálsku.

Na slovo“shisha“ sa odkazuje aj mnoho tendencií zo Spojených štátov, kedy ide o tabak do vodnej fajky. Toto nesprávne používanie pojmu je odvodené z používania slangu na Strednom Východe, kde je bežné požiadať o „ochutenú shishu“, čo znamená o vodnú fajku s ochuteným tabakom.

jasmin

Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial