Cigaretové filtre – účinný ochranca či megapodvod storočia? Budete (možno) prekvapení!
Cigaretové filtre pozná určite každý – v kruhu fajčiarov stopercentne, ale ani nefajčiarom ho celkom iste nejako zvlášť predstavovať netreba. Niektorí fajčiari na ne nedajú dopustiť, iní ich tolerujú, ale nájdu sa aj zarytí ortodoxní klasici, popierajúci ich význam v cigarete. O ich schopnosti znižovať škodlivosť tabakového dymu pre zdravie fajčiarov bolo spracovaných veľa vedeckých štúdií – k téme sa už vyjadrilo množstvo odborníkov, lekárov či aktivistov. Aká je teda skutočná pravda o účinnosti cigaretových filtrov? Čo to vlastne cigaretový filter je a do akej miery skutočne plní svoj účel na konci cigarety? Nasledujúce riadky vám určite vnesú do tohto problému viac svetla!
Prečo cigaretové filtre? Odkiaľ sa vzali?
Fajčenie tabaku, je ako jedna z foriem jeho užívania v Európe známa už približne 500 rokov. Jeho obľúbenosť a popularita v modernom svete rýchlo rástla dosahovala neskutočné rozmery – zlatá éra cigariet kulminovala približne v polovici 20. storočia. Už o pár rokov neskôr sa však začali ozývať prvé hlasy odborníkov o ich škodlivosti a príčinnej súvislosti s vážnymi ochoreniami pľúc. V očiach verejnosti sa tak na dovtedy dobrom mene cigariet začali vytvárať trhliny a mýtus o ich neškodnosti sa pomaly – ale isto rozpadal. Ako na tieto správy zareagovali výrobcovia cigariet? Tušíte správne – tabakové spoločnosti opatrili cigarety filtrom, ktorý prezentovali ako prostriedok minimalizujúci negatívny vplyv tabakového dymu na zdravie fajčiara. Je však účinok cigaretového filtra skutočne až tak významný?
Je svedomie tabakových firiem naozaj čisté? Posúďte sami!
Viacerí odborníci sú presvedčení, že cigaretový filter je zo strany výrobcov cigariet podvod skutočne gigantických rozmerov. Sú presvedčení o tom, že tabakové firmy sa prvého klamstva dopustili už vtedy, keď všetkých presviedčali o bezpečnosti a nulovom riziku cigariet pre zdravie spotrebiteľa. Čo však teraz, keď sa preukázal opak ich tvrdení? Jedno klamstvo prekryli druhým – fajčiarov začali presviedčať, aby sa nebáli, že filter ich pred škodlivosťou cigaretového dymu spoľahlivo ochráni. Jednou z kapacít, ktoré zastávajú tento názor je aj profesor Robert Proctor z výskumne orientovanej Leland Stanford Junior University v Kalifornii, USA. Dovolíte si s ním súhlasiť?
Cigaretové filtre – klamstvo prinášajúce vyššie zisky?
Odporcovia cigaretových filtrov sú skalopevne presvedčení, že sú celkom zbytočné. Filtrujú minimálne – takmer vôbec, a škodlivosť cigarety s filtrom je úplne rovnaká, ako škodlivosť cigarety bez filtra. Z pohľadu zdravia fajčiara mu cigaretové filtre neposkytujú žiadnu reálnu ochranu – vytvárajú jedine pocit filtrácie a imaginárnej bezpečnosti. Cigaretový filter je lacný – jeho výrobné náklady sú zanedbateľné. Cigareta s filtrom si teda logicky vyžaduje menšie množstvo tabaku, ako cigareta bez filtra. Keďže je tabak neporovnateľne drahší, ako cigaretový filter – pre výrobcu to automaticky znamená zníženie nákladov a zvýšenie zisku. Tabakové firmy tak zabili dve muchy jednou ranou – fajčiarovi poskytli falošný pocit bezpečia a ešte aj kráľovsky zarobili! Logiku to má, či nie?
Čo je vlastne cigaretový filter? Málokto to vie presne!
Cigaretový filter je vyrobený z plastu – acetátu celulózy (acetylcelulózy), vyznačujúcej sa nízkou horľavosťou. Viete, ako vedci zdôvodňujú zožltnutie filtra pri fajčení? Je to “dôkaz“, ktorým sa výrobcovia cigariet snažia vehementne preukázať, že filter skutočne plní svoju úlohu – zachytáva decht, nikotín a iné splodiny horenia. Opak je však pravdou – žlté sfarbenie spôsobuje iba zmena pH! Filter v skutočnosti takmer všetky škodlivé látky cigaretového dymu prepustí, teda je celkom nefunkčný. Cigaretový filter podľa odborníkov dokonca znásobuje riziko vzniku onkologických ochorení. Odôvodňujú to tým, že fajčiar je cez filter nútený ťahať dym z cigarety oveľa silnejšie a intenzívnejšie – karcinogénne látky tak dokážu ešte výdatnejšie a hlbšie preniknúť do jeho pľúc. Cigaretový filter sa preto nezdráhajú označiť prívlastkom najsmrteľnejšieho podvodníka!
Ekológia je znova niekde na chvoste! Prečo?
Na svete sa ročne predá odhadom viac ako 6 biliónov cigariet. Myslíte, že všetky cigaretové ohorky končia v košoch na separovaný odpad? Veľký omyl. Až 2/3 špakov – použitých cigaretových filtrov, končí porozhadzovaných – kde inde, ako na zemi. Do prírody sa tak každoročne dostáva množstvo plastu, ale aj kvantá nebezpečných zlúčenín a toxických látok pochádzajúcich z cigaretového dymu. Trvá dlhé roky, kým sa filtre na cigarety rozložia – aj to nie úplne. Ohrozená je pôda, spodné vody, ale aj fauna a flóra. Je skutočne až tak ťažké nájsť uspokojivé riešenie?
Cigaretové filtre tu boli, sú a zdá sa – dlho budú!
Priznám sa, že uzavrieť tému cigaretových filtrov je skutočne ťažké. Snáď by pomohlo viac zodpovedného prístupu zo strany výrobcov i spotrebiteľa, viac investícií do osvety a inovácií, alebo hľadanie účinnejších – bio, či eco-friendly riešení. Ako sa vraví, kde je vôľa – je aj cesta!
Článok pre vás pripravil Vojtech
Vášnivý fajčiar a externý copywriter, spracuje akúkoľvek tému pútavo a zrozumiteľne. Podelí sa s vami o skúsenosti, ktoré majú cenu zlata a informácie, ktoré inde nenájdete.