Havana a továrne na cigary
Prehliadka Kubánskych tovární na cigary je cestou do minulosti.
Prechádzate cez široký vchod, tropická horúčava vás nasleduje dnu. Stúpite na prasknutú mramorovú dlážku uvažujúc nad tým, koľko topánok pred vami už prešlo touto vetrom ošľahanou cestou.
Krik pracovníkov vykonávajúcich svoju prácu sa dostane do vašich uší a rastie na hlasitosti každým krokom: Výkrik v rýchlej Kubánskej španielčine, zvolanie na kamaráta, priateľský smiech, srdečný barytón lektora so zlatom v hrdle čítajúceho dennú tlač.
Busty Josého Martího stoja na vrchu podstavcov a fotografie Fidela Castra a Che Geuevaru pokrývajú steny. Toto je Kubánska továreň na cigary, žijúca, dýchajúca vec, ktorá prichádza k životu každý pracovný deň.
Potom to do vás udrie – pach nezapáleného cigarového tabaku, zemitý, prenikavo voňajúci a pozoruhodne opojný. Vtiahne vás to bližšie do srdca továrne, varovný signál, ktorý sa nedá ignorovať a vy vstúpite do obrovskej chodby, hlavnej baliacej miestnosti továrne. Tam, pred vami sú desiatky pracovníkov, každý vyrábajúci cigary výhradne ručne. Je to nenáhlený, starodávny a remeselný proces, ktorý sa nezmenil v žiadnom zásadnom spôsobe stovky rokov.
Havana je rodiskom prvotriednych cigár a mesto je posiate továrňami na cigary všetkých foriem a veľkostí. Väčšina turistov verí, že len Partágas továreň je otvorená pre návštevníkov, avšak v Havane vítajú turistov tri: Romeo y Julieta továreň (ktorá bola premenená na dočasný domov H. Upmanna), La Corona a Partagás.
Tu je produkcia odlišná ako takmer v každom inom mieste. Kubánski výrobcovia cigár, na rozdiel od ich náprotivkov vo väčšine sveta nekubánskych cigár, vyrábajú celú cigaru sami. Väčšina tovární na cigary v Dominikánskej Republike, Hondurase a Nikarague rozdelia tento proces medzi baliča a viazača. (A vo veľkom počte pracujú muži ako viazači a ženy ako baliči.)
Kubánske továrne na cigary sa tiež vyhýbajú Temsco alebo Lieberman zariadeniam, koženým a oceľovým podložkám, ktoré pomáhajú viazačovi vyrobiť výplň a spojivo spolu. Na Kube tiež môžete vidieť výrobcu cigár alebo baliča cigár, ako používa skôr dva spojovacie listy ako jeden veľký.
Kým Kuba bola prvým výrobcom cigár, Havanské továrne na cigary sa naučili nejaké nové triky od ich náprotivkov v Karibiku a Strednej Amerike. Ťahacie testovacie zariadenia sú teraz v každej Kubánskej továrni na cigary, čo prispieva k lepším cigarám a výrazne to obmedzilo ťahacie problémy, ktoré trápili kubánske cigary v neskorých rokoch 90-tych. Produkcia cigár sa tiež značne znížila a je ďaleko od šialených dní, ktoré prišli ako reakcia na cigarový rozmach.
Tu je pohľad na továrne, ktoré si môžete pozrieť a čo ich robí výnimočnými. Vláda stanovuje ceny prehliadok a návšteva ktorejkoľvek stojí 10 cuc (asi $11.50). Berte na vedomie, že Kuba je v procese modernizovania niektorých tovární. Vychýrená továreň Partágas bola považovaná za zavretú v období jari, ale keď sa táto záležitosť dostala do tlače, bola stále otvorená.
Preverte si v hoteli informácie o akýchkoľvek zmenách predtým, ako sa vyberiete na prehliadku. Pre tých, ktorí chcú stráviť deň vonku v Pinar del Río je tu tiež továreň, ktorú môžete vidieť.
Romeo y Julieta/H. Upmann Factory
Belascoaín 852 entre Peñalver y Desagüe, Centro Habana
Po prvý raz po rokoch môžete ísť dovnútra Havanskej továrne Romeo y Julieta, ktorá je novým (a dočasným) domovom značky cigár H. Upmann.
Toto je trochu mätúca situácia. Pôvodná továreň H. Upmann z rokov 19. storočia bola zatvorená v ranných rokoch 21. storočia keď sa H. Upmann presťahoval, ako bolo vychvaľované, na jednu z najmodernejších Kubánskych tovární na cigary. Toto nové sídlo nezvládlo veľmi dobre havanskú ničiacu letnú klímu ani jej oceánsky vzduch. Po desiatich rokoch kubánski funkcionári nariadili jej zatvorenie kvôli renovácii a rozhodli sa presťahovať H. Upmann do Romeo y Julieta.
Takže Romeo y Julieta teraz funguje ako H. Upmann. Vo februári 2011 sa manažér továrne H. Upmann José Miguel Barzaga Maceo a jeho pracovníci presťahovali do Romea a začali vyrábať cigary. V priebehu mája bola premena skoro kompletná. Továreň Romeo bola vyzdobená kopou transparentov a plagátov predstavujúcimi značku H. Upmann, kým predmety boli stále premiestňované a maliari pracovali na malých retušovaniach.
Tak ako aj celá produkcia Kubánskeho H. Upmann, továreň tiež balí Montecristo a Romeo y Julieta a niekoľko veľkostí Cohiby. Aj keď má továreň na starosti tiež malú značku Diplomaticos, v máji sa žiadne nebalili. Zvyšok produkcie Romeo y Julieta (je to veľká značka, s množstvom veľkostí) je rozšírená medzi iné Kubánske továrne na cigary.
Továreň je veľmi čistá a veľmi efektívna. Keď vkročíte, vľavo sa nachádza nádherné staré mramorové schodisko a obrovský čierno zlatý transparent, na ktorom stojí H. Upmann Havana. Baliaca chodba je jedna z najväčších v Havane, s obrovskými oknami po stranách poskytujúcimi svetlo pre pracovníkov. Pracuje tu 204 baličov cigár. Chodba bzučí ako úľ a je celkom pestrofarebná, pretože niektoré formy na cigary sú namaľované svetlo modrou alebo ostro žltou, spolu so štandardnejším čistým drevom, alebo čiernou.
Na jar balila továreň niekoľko nových cigár, vrátane H. Upmann Half Corona a H. Upmann Royal Robusto (veľkosť, ktorá bude exkluzívna v Casa del Habano obchodoch po celom svete). Každá z týchto nových veľkostí bola predstavená na Habanos festivale vo februári 2011.
Továreň je celkom populárna u turistov, ktorí sa vyloďujú z výletných lodí. Za rohom sa nachádza dobrý, nie však veľmi dobrý obchod s cigarami kvôli modernizácii Casa del Habano. Je plánované, že renovácia H. Upmann-a bude trvať asi približne do jari 2012, ale môže byť omeškaná.
Partagás Factory
(aka Francisco Pérez Germán)
Calle Industria No. 520, Centro Habana
Bolo očakávané, že 166 rokov stará Partagás továreň, pravdepodobne najznámejšia továreň na cigary na Kube a rozhodne jedna z najfrekventovanejších turistami, bude v tomto čase už zatvorená kvôli rozsiahlym renováciám. Keď sa táto záležitosť dostala do tlače, cigary sa tu stále balili, ale boli tu povolené iba špeciálne prehliadky. Ak navštívite Havanu a narazíte na to, že je stále otvorená, posnažte sa vyhádať si návštevu.
Partagás je ohromné zariadenie. Na chvíľu postojte vonku a naplno sa popozerajte, všímajúc si štyri poschodia s ich charakteristickými balkónmi, okná s okenicami a nadrozmerný červeno biely znak Real Fabrica de Tabacos Partagás. (Státie vonku nepochybne vyžaduje trochu trpezlivosti. Takmer iste všetci prídete do styku s miestnymi predávajúcimi cigár, dokonca aj pred hlavným vchodom. Odolajte naliehaniu – to, čo predávajú, je celkom iste falošné. )
Vchádzajúc dnu, okolo kovových brán, znovu sa pozrite z otvoreného stredu a pozorujte ako sa pracovníci presúvajú poschodiami navrchu. Všimnite si tiež to ohromné strešné okno ďaleko nad hlavou. Steny sú z kameňa a dreva a celé toto miesto sa hemží históriou.
Postavená v roku 1845, Partagás určite vykazuje svoj vek, rozpadávajúcimi sa schodmi, vŕzgavými podlahami a vecami všetkého druhu, ktoré potrebujú opravu. Netreba spochybňovať potrebu úpravy štýlu ‘Tohto Starého Domu’.
Baliaca chodba má štýl, s veľkými oknami, ktoré sa otvárajú v strede a s ohromným pódiom vpredu miestnosti, kde sedáva lektor, pozorne čítajúc nahlas správy výrobcom cigár pokým pracujú. Všetci majú na sebe jasné červené tričká ukazujúce logo Partagás kým balia cigary, triedia tabak, alebo vážia zmes aby bola vyrobená do dymu. Vyrábajú značku Partagás, samozrejme spolu s Bolivar, La Gloria Cubana, Ramón Allones a Quai D’Orsay cigarami, keďže továreň je materskou továrňou pre tieto značky. Skupinka starších pracovníkov, bývalých baličov cigár si prezerajú cigary kvôli kontrole kvality, náhodne kontrolujú prácu ich mladších kamarátov.
Keď sa táto továreň zatvorí, jej produkcia bude presunutá do továrne El Rey del Mundo, do nádhernej bielej budovy vyzdobenej iónskymi stĺpmi. Táto továreň bola zatvorená v máji, v priebehu renovácie, bola pripravovaná pre pracovníkov z Partagás-u. Je naplánované, že rovnako tradičný obchod Partagás Factory Casa del Habano zostane otvorený po celý čas renovácie Partagás továrne. Toto je úžasný obchod s cigarami, ktorý by ste si nemali nechať ujsť.
La Corona Factory
(aka Miguel Fernández Roig)
Av. 20 de Mayo y Línea de Ferrocarril, Cerro
Pracovníčka v La Corone triedi tabakové listy systémom známym ako burro.
Hneď za rohom najrušnejšieho baseballového štadióna na Kube je továreň La Corona. Táto budova slúžila ako továreň na cigarety do roku 2000, kedy bola prerobená na továreň na cigary.
Továrni chýba štýl Romea, alebo šarm Partagás-u a má atmosféru východného bloku. Vchod je malý a jednoduchý a farebná schéma vnútri je masívne horčicovo žltá a tmavo hnedá. Úplnému stredu budovy, ktorý môžu všetci vidieť zvnútra dominuje päť podlažný pracovný výťah s otvorenou šachtou a oceľovými nosníkmi v tvare písmena I. Má ďaleko od najkrajších cigarových tovární sveta.
I napriek tomu táto továreň vyrába veľmi dobré fajčivo. Je to materská továreň pre Cuaba, Hoyo de Monterrey, Punch, San Cristóbal de la Habana, Flor de Cano a Por Larrañaga. Sú tu pracovníci, ktorí vedia vyrobiť úžasné cigary, napríklad mnohostrannú Cuaba Salomon. Počas nedávnej návštevy, chudý muž v zelenej rovnej veste opatrne vyrobil Salomone, kým bafkal dlhú tenkú cigaru.
Preplnená baliaca chodba má zvláštny systém svetiel vytvorených na zaoblených žrdiach, na každej baliacej stanici. V La Corona sa nachádza ochutnávacia miestnosť s kabínami, každá z nich je navrhnutá pre ochutnávača cigár. Pracujú skoro ráno (aby si zaistili čerstvú chuť v ústach) a hodnotia cigary aby zabezpečili kvalitu.
Aj keď si továreň určite zaslúži návštevu, mali by ste vynechať vedľajší nevýrazný obchod s cigarami. Sú sužované dravými obchodníkmi vnucujúcimi falošné fajčivo a je to skôr dobré miesto na kúpu rumu ako kvalitné cigary. Nie je určený pre znalých fanúšikov cigár.
Študentka marketingu, ktorá sa zaujíma o životný štýl, módu a krásu. Píše články o rozličných pútavých témach.